Hoşgeldiniz  

Dünyanın En Fazla Konuşulan Dilleri Hangileridir?

admin | 04 Aralık 2014 | Dünyadan, Genel, Ülkeler

Dünyada en fazla konuşulan dillere baktığımızda ya nüfus yoluyla, öğrenim yoluyla ve zamanında o ülkelerde gerçekleştirilen savaşlar sonucu olduğunu görebiliriz. Biz şimdi dünyada en fazla konuşulan dillere kısaca bir bakalım.

1) Çince: Mandarince dedilen Çince, nüfus nedeniyle en fazla konuşulan dil ünvanına sahip. Dünyada 1 milyardan fazla kişinin Çince konuştuğu tahmin ediliyor. Çince özellikle Çin, Tayvan ve Malezya tarafından kullanılan bir dil.

2) İngilizce: Her ne kadar dünyada fazlasıyla konuşulan bir dil olmasa da, popülerliğini dünya genelinde ticari, sanayi, eğitim, turizm vs bir çok alanda kullanılmasına borçludur. İngilizcenin yaklaşık 750 milyon kişi tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Kullanan ülkeler arasında; Amerika, İngiltere, Kanada, Avusturalya, İrlanda, Yeni Zellanda, Hong Kong, Güney Afrika ve Singapur’da kullanılmaktadır.

3) Hintçe: Hintçe de nüfus nedeniyle popüler olan bir dil. Nüfus yoğunlu her ne kadar Çin kadar olmasa da Hindistan’ın da yakın bir gelecekte Çin kadar  nüfusa sahip olacağı düşünülmekte. 497 milyon kişi tarafından kullanıldığı düşünülen Hintçe, Hindistan ve Nepal’de yaygın olarak kullanılan dildir.

4) İspanyolca: İngilizce’ye de bir çok konuda örnek teşkil eden İspanyolca, tüm Güney Amerika’da konuşulan bir dil. 392 milyon kişi tarafından konuşulduğu düşünülen İspanyolca, İspanya ve Güney Amerika’da kullanılıyor.

5) Rusça: Birleşmiş Milletler resmi dillerine dahil edilen Rusça, Rusya’da, Türki Cumhuriyetlerde, Belarus’ta, Ukrayna’da kullanılmaktadır. Ayrıca Bulgarca da Rusçaya çok yakın bir dildir. Rusçanın 277 milyon kişi tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.

6) Arapça: Dünya’daki 6. Resmi dil olarak kabul gören Arapça; Kuveyt, Irak, Suriye vs. kullanılıyor, ayrıca İslam dininin dili olarak da kabul edilen Arapça, Ortadoğu başta olmak üzere birçok ülkede kullanılıyor. Tahimini olarak 246 milyon insanın kullandığı düşünülmektedir.

7) Bengalce: Bangladeş ve Hindistan’da hakim olan bu dilin, tahmini olarak 210 milyon insan tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.

8) Portekizce: Portekizlerin Düyaya açılması sonucu dağılan bu dil 196 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Özellikle Portekiz ve Brezilya’da kullanılmakta.

9) Türkçe: Avrupa ve Asya’da kullanılan bu dil geniş bir coğrafyaya hakimdir. Tahmini olarak 190 milyon kişi tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Türki Cumhuriyetler, Balkanlar Yakutistan ve Türkiye’de kullanılmaktadır.

10) Fransızca: Fransızca da Fransa’nın yayılmacı politikası sonucu dünyaya açılan bir dil. Fransa, Belçika, Batı Afrika, Kanada ve Batı Hint Adalarında konuşulmakta. 129 milyon kişi tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.

1440 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım