Hoşgeldiniz  

Dünyanın Ekseni Etrafında Dönmesinde Deneysel Yöntem!

admin | 28 Şubat 2019 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

1543 Kopernik’in zamanından beri, Dünya’nın ekseni etrafında döndüğü sorgusuz sualsiz kabul edilmişti. Yine de kimse bu gerçeği sergilemeyi başaramamıştı. Dünya hareketsizmiş gibi görünüyordu ve (gökyüzünün görünen dönüşünün dışında) dönmeye mal edilebilecek bir etki de gözlemlenememişti. Ancak 1851’de Foucault çapı yaklaşık 60 cm ve 28 kg ağırlığında olan büyük demirden bir topu, büyük bir kilisenin kubbesinden sarkan 60 metreden uzun çelikten bir tele astı. Sarkaç yere ancak değen ve serpiştirilmiş kumun üzerinde bir işaret bırakan büyük bir çiviyle son buluyordu.

Demir top bir tarafa doğru iyice çekildi ve duvara bir sicimle bağlandı. Top bırakıldığında titreşimin önlenmesi için sicim kesilmedi, fakat tutuşturuldu. Böylece sallanan sarkaç aynı düzlemde kaldı; fakat Dünya ekseni etrafında dönmesi yüzünden yönünü değiştiriyordu. Sarkaç, örneğin Kuzey Kutbu’nda olduğunda, tam bir daire yapacak şekilde düzlemini değiştirmesi 24 saat sürüyordu. Paris’in bulunduğu enlemde ise değişim 31
saat 47 dakika sürüyordu. Böylece izleyiciler aslında Dünya’nın sarkacın altında ekseni etrafında dönmesini seyrediyorlardı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi,

186 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım