Hoşgeldiniz  

Dünyanın Az Bilinen En Güzel Yerleri!

admin | 30 Aralık 2021 | Coğrafya, Genel, Gezi ve Eğlence

Dünyanın Az Bilinen 10 Harikası Nelerdir? Kısaca keşfedelim mi? Dünyada eşi benzeri görülmemiş; kaleler, göller, vadiler, kayzerler, mağaralar, göller vs bulunmakta. İşte onlardan bazıları;

Sigiriya Aslan Kayası: Sri Lanka’da bulunmaktadır. Önemli bir Budizm merkezidir. Şekilli yapısı ve büyüleyici görüntüsüyle tam bir doğa harikasıdır. Tarihsel ve arkeolojik öneme sahiptir.

Plitvice Gölleri: Hırvatistan’da bulunmaktadır. UNESCO’nun Dünya Kültür Listesi’nde yer almaktadır. İçerisinde Şelaleler topluluğu, yeşil ve mavinin en güzel hallerini yansıtmaktadır. Her mevsim farklı bir renk ahengine sahip olmaktadır.

Erebus Dağı’nın Buz Kaleleri: Erebus Dağı Antartika’nın Ross Adası’nda bulunan ve halen faaliyette olan bir yanardağdır. Volkanik hareketler sonucu oluşan buhar sayesinde şekillenen çeşitli buz şekilleri oluşmuştur. Bunlardan en önemlisi baca şeklini almış buz kalesidir.

Wulingyuan Kanyonu: Çin’in Hunan bölgesinde bulunur. Zhanjiajie Milli Orman Parkı’nda bulunur. 1992 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alındı. Sütunlu yapısıyla dikkat çeker. Çözünen kayaların yeniden şekillenmesi sonucu oluşan Kanyon 200 metre yüksekliğindedir.

Kasha-Katuwe Çadır Kayaları: New Mexico’da bulunmaktadır. 7 milyon yıl önce şekillendiği tahmin edilen kayaların ortaya çıkış sebebi volkanik patlamalardır. Hava koşulları ve erezyon sayesinde Kapadokya’da bulunan peri bacalarına benzemektedir.

Yellowstone Yanardağı: ABD’de bulunmaktadır. Dünyadaki sıcak su kaynaklarının neredeyse yarısı burada bulunmaktadır. Sıcak su gayzeri ile tanınır. Ulusal park ünvanını almıştır.

Mavi Çukur: Orta Amerika ülkesi Belize’de bulunmaktadır. 305 metre çapında, 146 metre derinliğindedir. Dünyanın en çok ilgi çeken dalış yerlerinden biridir.  Maya medeniyetinin bir parçası olan çukur bölgede bulunan yerli halk için hala kutsal kabul edilmektedir.

Çiçek Vadisi: Hindistan’da Himalaya Dağı’nın yüksek bölümlerinde yer almaktadır. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesinde yer almaktadır. Yüzlerce çiçeğin açtığı vadide adeta renk cümbüşü yaşanır. Olağanüstü güzellikteki bu vadi botanikçiler ve dağcılar tarafından ziyaret edilmektedir. Vadi farklı ve nesli tükenmekte olan hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Uçan Geyser: ABD’nin Nevada eyaletinde Karakaya Çölünde bulunmaktadır. Çölde su arayan işçilerin hidrotermal bir kaynağı yanlışlıkla delmesi sonucu bulunmuştur. Rengarenk bir görünümü suda çözünen mineraller sonucu oluşmuştur. Gün geçtikçe şekil ve renk değiştirmektedir.

Krubera Mağarası: Abazya’nın Gagra kentinde bulunmaktadır. Dünyanın en derin mağarasıdır. Diğer adı Karga Mağarasıdır.

14 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım