Hoşgeldiniz  

Dünyanın Az Bilinen 10 Harikası Nelerdir?

admin | 06 Haziran 2014 | Coğrafya, Genel, Gezi ve Eğlence

Dünyanın Az Bilinen 10 Harikası Nelerdir?

Erebus Dağı’nın Buz Kaleleri: Erebus Dağı Antartika’nın Ross Adası’nda bulunan ve halen faaliyette olan bir yanardağdır. Volkanik hareketler sonucu oluşan buhar sayesinde şekillenen çeşitli buz şekilleri oluşmuştur. Bunlardan en önemlisi baca şeklini almış buz kalesidir.

Plitvice Gölleri: Hırvatistan’da bulunmaktadır. UNESCO’nun Dünya Kültür Listesi’nde yer almaktadır. İçerisinde Şelaleler topluluğu, yeşil ve mavinin en güzel hallerini yansıtmaktadır. Her mevsim farklı bir renk ahengine sahip olmaktadır.

plitvice_golleri_01

Çiçek Vadisi: Hindistan’da Himalaya Dağı’nın yüksek bölümlerinde yer almaktadır. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesinde yer almaktadır. Yüzlerce çiçeğin açtığı vadide adeta renk cümbüşü yaşanır. Olağanüstü güzellikteki bu vadi botanikçiler ve dağcılar tarafından ziyaret edilmektedir. Vadi farklı ve nesli tükenmekte olan hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

hindistan-cicek-vadisi

Uçan Geyser: ABD’nin Nevada eyaletinde Karakaya Çölünde bulunmaktadır. Çölde su arayan işçilerin hidrotermal bir kaynağı yanlışlıkla delmesi sonucu bulunmuştur. Rengarenk bir görünümü suda çözünen mineraller sonucu oluşmuştur. Gün geçtikçe şekil ve renk değiştirmektedir.

Krubera Mağarası: Abazya’nın Gagra kentinde bulunmaktadır. Dünyanın en derin mağarasıdır. Diğer adı Karga Mağarasıdır.

Wulingyuan Kanyonu: Çin’in Hunan bölgesinde bulunur. Zhanjiajie Milli Orman Parkı’nda bulunur. 1992 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alındı. Sütunlu yapısıyla dikkat çeker. Çözünen kayaların yeniden şekillenmesi sonucu oluşan Kanyon 200 metre yüksekliğindedir.

Kasha-Katuwe Çadır Kayaları: New Mexico’da bulunmaktadır. 7 milyon yıl önce şekillendiği tahmin edilen kayaların ortaya çıkış sebebi volkanik patlamalardır. Hava koşulları ve erezyon sayesinde Kapadokya’da bulunan peri bacalarına benzemektedir.

Mavi Çukur: Orta Amerika ülkesi Belize’de bulunmaktadır. 305 metre çapında, 146 metre derinliğindedir. Dünyanın en çok ilgi çeken dalış yerlerinden biridir.  Maya medeniyetinin bir parçası olan çukur bölgede bulunan yerli halk için hala kutsal kabul edilmektedir.

Yellowstone Yanardağı: ABD’de bulunmaktadır. Dünyadaki sıcak su kaynaklarının neredeyse yarısı burada bulunmaktadır. Sıcak su gayzeri ile tanınır. Ulusal park ünvanını almıştır.

Sigiriya Aslan Kayası: Sri Lanka’da bulunmaktadır. Önemli bir Budizm merkezidir. Şekilli yapısı ve büyüleyici görüntüsüyle tam bir doğa harikasıdır. Tarihsel ve arkeolojik öneme sahiptir.

16951 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Dünyanın Az Bilinen 10 Harikası Nelerdir? için 5 Yorum

  1. XRumerTest dedi ki:

    Hello. And Bye.

  2. Stevepaw dedi ki:

    Find out what you need to improve in yourself to become more effective!

  3. I have been reading out some of your posts and i can state clever stuff. I will surely bookmark your site.

  4. adios espinillas dedi ki:

    I cling on to listening to the news update lecture about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım