Hoşgeldiniz  

Dünyadaki Büyük Salgın Hastalıklar!!!

admin | 15 Kasım 2015 | Eğitim, Genel, Sağlık

Dünya yüzyıllar boyunca salgın hastalıklarla boğuşmuştur. Bunlardan bazıları grip bazıları veba, çiçek, sarı humma, kolera vs. gibi hastalıkları kapsamaktadır.

1347-1356 yılları arasında yaklaşık 43 milyon kişinin öülümüne yol açtığı söylenen büyük veba salgını, o yıllarda yaklaşık 22 nüfuslu Fransa’da 7 milyon insanın ölümüne neden oldu. Öte yandan ortaya çıkan 7 aygın kolera salgınında ikinci 1830-1840 yılları arasında yaşandı ve 2 milyon insan öldü. Yedinci kolera salgınında 1961 yılında Asya’da ortaya çıktı. 1918 yılında yaygın grip salgınında 20 milyon kişi öldü. 17 yüzyülda bir çiçek hastalığı salgınında 7 milyon insan öldü, günümüzdeyse çiçek hastalığı tümüyle ortadan kalkmak üzeredir.

Salgın hastalıklar genellikle mevsimlerle ilgilidir. Salgınlar iki gruba ayrılırlar. Birinci gruptakiler kışın ve ilkbaharda şiddetlenirler, ikinci gruptakilerse özellikle yazın ve sonbaharda artış gösterirler. Birinci grupta, burun-boğaz yoluyla geçen kızamık, grip, beyin iltihabı, çiçek, beyin-omirilik zarı iltihabı gibi hastalıklar sayılabilir. İkinci gruptaysa sindirim yoluyla bulaşan kolera, tifo, çocuk felci, dizanteri ve virüs kökenli karaciğer iltihabı gibi hastalıklar sayılabilir.

AIDS vakaları 1981’de ABD’nin New York ve Kaliforniya eyaletlerinde rapor edildi. AIDS teşhisi konulan ilk şahısların çoğu hastalığı cinsel yolla kapan eşcinsel erkekler ve şırıngaları ortak kullanan damardan alınan uyuşturucu bağımlılarıydı. 1983 yılında Amerikalı ve Fransız araştırmacılar hastalığın nedeninin HIV olduğunu buldular ve 1985’e gelindiğinde bu virüsü tespit eden serolojik kan testleri geliştirildi. AIDS muhtemelen Afrika’da ortaya çıktı. 1980’lerde başta Afrika olmak üzere AIDS vakalarında salgın düzeyinde artış görüldü. Bu hızlı artışta, Afrika’da şehirleşmenin çoğalması, uzun yolculukların ve uluslararası seyahatlerin artması, seks alışkanlıklarının değişmesi, damardan uyuşturucu kullanımının artması önemli rol oynadı.

Salgınlara karşı savaşım ve bulaşmayı önlemek için başvurulan yöntemler, her şeyden önce korunma önlemleri aşı, ilaçla korunma ve sağlık korunmasından hastalığın bulaştığı kişilerin yalıtılması, hastaların kullandıkları yer ve eşyaların mikroplardan arındırılması, suyun mikropsuzlaştırılması oluşur. Öte yandan hekimlerin ve veterinerlerin tedavi ettikleri salgın hastalıkları bildirmeleri gerekir. Havayolu taşımacılığı, hastalığın bir ülkeden bir başka ülkeden bilinmeden taşınmasına neden olur. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı uluslar arası sağlık yönetmeliği veba, kolera, çiçek, sarı humma gibi bazı hastalıkların bir ülkeden bir başkasına yayılmasına karşı en üst düzeyde güvenlik sağlamayı, bunu yaparken de dünya trafiğini olabildiğince az engellemeyi amaçlamaktadır.

Uluslar arası aşı belgelerinin düzenmesiyle, yolcuların sağlık gözetimine alınması, kuşkulu görülen nakil araçlarının ve ticari eşyaların mikroptan arındırılması biçimindeki önemler, artık eski karantina uygulamasının yerine almıştır.

1081 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım