Hoşgeldiniz  

Dünyadaki Anayasal Hareketlerin İlk Adımı Olan Magna Carta Nedir?

admin | 04 Haziran 2014 | Genel, Tarih

Dünyadaki Anayasal Hareketlerin İlk Adımı Olan Magna Carta Nedir?

Anayasa; bir devletin temel kurumlarının nasıl işleyeceğini belirleyen, yazılı ve yazısız genel kabul görmüş kurallar bütünüdür.

1781 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yazılan Bağımsızlık Bildirgesi dünyanın ilk yazılı anayasası olarak düzenlenmiştir. Ayrıca 15 Haziran 1215 tarihinde İngiltere’de imzalanan Magna Carta (Büyük Özgürlükler Sözleşmesi) de tarihteki ilk anayasa olarak kabul edilir.

Magna Carta, Papa 3. İnnocent, Kral John ve Derebeyler arasında kralın yetkilerini belirlemek amacıyla imzalanmıştır. Bu şekilde kral hukuka göre hareket etmek zorunda kalmıştır. Magna Carta kralın yetkilerini din adamlarına ve halka karşı sınırlandırmıştır.

Magna Carta’da yer alan: “Özgür hiç kimse kendi benzerleri tarafından ülke kanunlarına göre yasal bir şekilde muhakeme edilip hüküm giymeden tutuklanmayacak, hapsedilmeyecek, mal ve mülkünden yoksun bırakılmayacak, kanun dışı ilan edilmeyecek, sürgün edilmeyecek veya hangi şekilde olursa olsun zarara uğratılmayacaktır.” Maddesi önemlidir. Böylece bugünkü hukuk sisteminin temelleri atılmış oldu.

Kral John anlaşmanın ardından Lordların şehri terk etmesiyle birlikte anlaşmayı tanımadığını ilan etmiştir. Bu gelişmenin ardından 1. Lordlar savaşı başlamış 18 Ekim 1216 tarihine kadar devam etmiştir. Kral John’un savaşta ölmesiyle tahta 9 yaşındaki 3. Henry geçmiştir. Bazı maddelerin çıkarılmasıyla anlaşma 12 Kasım 1216 tekrar yürürlüğe girmiştir. Anlaşma devletin temelini oluşturan, yaşamda çeşitli hak ve özgürlükleri garanti altına alan bir düzenlemedir.

Türk tarihindeki ilk yazılı yasa 1876 Kanun-i Esasi’dir. Genç Osmanlılar adı verilen bir grup sayesinde padişah üzerindeki baskılar sonucu yürürlüğe girmiştir.

1294 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım