Hoşgeldiniz  

Dünyanın ilk Bilim kadını İskenderiyeli Hypatia kimdir?

admin | 06 Ocak 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Felsefe, Fen Bilimleri, Genel

Dünyada ilk bilim kadını İskenderiye’li Hypatia’dır. 355 veya  370 yıllar arasında Mısır’da  ve İskenderiye’de yaşamıştır. Erkekler tarafından yönetilen bir dünyada tarihteki ilk Bilim kadınıdır. En güzel özlü sözü “ düşünme hakkını savun, çünkü hatalı düşünmek dahi hiç düşünmemekten daha iyidir” demiştir.  Her yıl 11 Şubatta bilim kadınları günü kutlanıyor ve eğitim gören ve kendilerini bilimsel araştırmalara adamış kadınlar anılıyor. Çok alınanlardan bir tanesi de İskenderiye’li Hypatia’dır.

İskenderiyeli Heypatia; hem  zekaya hem de iyi bir aileye sahip olması onun en büyük şansıdır. Çünkü antik çağın en çok yazılı kaynak bulunan yeri olan İskenderiye kütüphanesinin son yöneticisi iskenderiyeli Teo’nun kızıdır. Ayrıca bu kütüphanede dünyanın kaymak tabakasının eğitim gördüğü bir çeşit üniversiteydi. Bu çok akademik ve kültürel havanın ortasında bulunan Hypatia, koşuşturan dünyanın nasıl işlediğini öğrenmek için durmaksızın yeni Bilgi arayan tek kadındı. Babasının genlerinde bulunan bilim ve bilinmeyenin arayışında olan tutkusunu miras almıştır. Zaman içerisinde matematikçi, filozof, astronom ve müzede öğretmenlik yapmıştır. Özellikle astroloji alanında babasından daha yetenekli olduğu düşünülmektedir.

Heypatia; çok karizmatik bir kişiliğe sahipti. Bu nedenle çekiciydi. Daha önce hiç duyulmamış biçimde güzel konuşmalar yapabiliyordu. Bu konuşmalarından birinde söylediği “ düşünme hakkını savun Çünkü hatalı düşünmek dahi hiç düşünmemekten daha iyidir.” Ayrıca “ düşünmeyi asla bırakma” günümüzde dahi  en çok kullanılan sözleridir.

Karizmatik olmasının yanında güzelde olan Heypatia için Plato’nun aklına, Afrodit’in vücuduna sahip derlerdi. Böyle bir durumdayken bile evlenmemiş kendini bilime adamıştır. Diğer bir sözü o ise “asıl güzelliğin vücutta veya tatlı şeyler de değil, bilgide, bir şeyleri nasıl istediğini bilme kapasitedesinde yattığını” düşünürdü. O zamanları düşündüğümüzde bir çok kadının eğitimli değildi, tüm zamanlarını evin ve ailenin bakımı ile ilgilenmekti. Bu nedenle İskenderiyeli Heypatia, kadın özgürlüğünün ve biliminin  bir öncüsüdür. Ayrıca Heypatia, yıldızların konumunu belirleyen bir alet, sıvıların ağırlıklarını ölçmek için bir hidrometre, havanın ve diğer gazların yoğunluklarını ölçmek için bir aemetre gibi araçlar icat etmiştir.

Heypatia yaşamanın son evresinde;  bir gün dersten çıkıp evine  dönerken bilimsel düşüncelerini, inançlarına tehdit olarak gören bir grup Hristiyan tarafından katledildi. Bilime ve bilgiyi bu kadar yaymaya uğraşırken  dünyanın evrenin Merkezi olmadığı,  aksine Güneş’in etrafında döndüğünü ortaya çıkarıtan ilk insanlardan biridir. Günümüzde Hypatia’nın düşünce tarihine bıraktığı derin etki nedeniyle, onun adını taşıyan bir astroid ve ay krateri vardır.

255 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım