Hoşgeldiniz  

Dugonggiller ve Özellikleri!

admin | 06 Ocak 2019 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan memeliler sınıfının denizinekleri takımına giren bir familyadır. Latince adı Dugongidae’dir. Avusturalya dugongu yani Dugong dugong diye bilinen tek bir türü vardır. Sucul, etlçi bir hayvandır. Boyu 3-5 m arasında değişir. Balinankini andıran yatay, yassı bir kuyruğu ve güçlü, torpido şeklinde bir gövdesi vardır. Arka ayakları sucul hayata uyumu sırasında kaybolmuş, ön ayakları ise yüzgeç şeklini almıştır.

Az sayıda ezici dişleri, çenesinin önünde nasır dokusunda şişler vardır. Genç dugongun çenelerinin her iki yanında 5-6 azıdişi bulunur, fakat hayvan yaşlandıkça bunlar düşer ve ancak iki tanesi kalır. Yalnız erkeklerde, üstçeneden uzun bir çift diş de aşağı sarkar. Gri derisi olağanüstü kalınlıkta ve sertlikte olup, çıplak denecek kadar az sayıda kılla kaplıdır. 7 mm uzunluğunda olan kıllar, 5-8 cm aralıkla gelişigüzel büyürler.

Kafası, dipteki bitkileri kolaylıkla yiyebilmesini sağlayacak yapıdadır. Burun delikleri kapaklı, su yüzüne çıktığında rahat soluk almaya uygun bir yerde, başın üst tarafına yakındır. Yalnız hava almak için yüzeye gelen dugongun ancak burun deliklerini su üstüne çıkarır. Su içinde yapılacak hareketlere, seslere karşı çok duyarlı bir hayvandır. Bu yüzden gözlenmesi ve avlanması çok güçtür.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, ThoughtCo, YouTube

142 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım