22 Aralık 2018

Dövüşebilen Kuşlar ve Özellikleri!

Dövüşebilen Kuşlar ve Özellikleri!

Yağmurkuşları takımının yağmurkuşugiller familyasından bir kuş türüdür. Latince adı Pavoncella Pugnax’tır. Tatlı su bataklıklarında ve çayırlarda yaşayan uzun bacaklı bir kuştur. Erkek dişiden çok daha iridir. Üreme döneminde erkeğin kulağında renkli tüyler çıkar ve boynunun çevresinde bir yaka oluşutr.

Aynı bölge içinde tüyleri ve renkleri birbirinin aynı olan 2 erkek kuşa rastlanmaz. Yaşama alanları çok geniştir. Kuzey yarımkürenin bütün ılıman kesimlerinde bulunurlar. Sonbaharda, bulundukları iklimden daha sıcak olan kesimlere göç ederler. Kışın Çad gölü yakınlarında büyük topluluklar halinde geçtikleri görülmüştür. İlkbaharda kuzeye dönerler. İtalya üzerinden Avrupa’ya göç ederler.

Çiftleşme mevsiminde erkek kuşlar, ağaçsız bir çayırlıkta, birbirlerinden 1 m kadar aralıklı durarak dişileri beklerler. Dişi gelip erkeklerden birini seçer. Genellikle çayırların ortasında bulunan erkekler kenarlarda bulunan erkekler kenarlarda bulunanlardan daha fazla sayıda dişiyle çiftleşebilirler. Bir dişi aynı çayır içinde birkaç çayıra geçen dişiler de vardır. Bu nedenle bu hayvanların çiftleşmeleri karmaşık ve rastlantılara bağlıdır.

Erkeklerin tüyleri birbirlerinkinden ayrı olduğu halde yine de, boyun tüyleri beyaz ya da renkli olanlar ile geri kalanlar diye 2 büyük gruba ayrılabilirler. Geri kalanlar boyun tüyleri renkli ya da siyah olanlardır. Bu iki grup çiftleşme çayırlarında önemli davranış ayrılıkları gösterirler. Birinciler, ikincilerin çevresinde onların birer uydusu gibi hareket ederler. İkinci grup yani boyun tüyleri renkli ya da siyah olanlar ise çiftleşme mevsiminde oturmak üzere seçtikleri yeri korurlar; kimseyi oraya sokmak istemezler ve yalnız uydularına, uysal oldukları, kovulduklarında tepki göstermedikleri için ses çıkarmazlar.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi, Flickr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.