22 Aralık 2018

Dövüşebilen Balıklar ve Özellikleri!

Dövüşebilen Balıklar ve Özellikleri!

Kemiklibalıklar takımının cennetbalığıgiller familyasına giren balık türüdür. Adlarından da anlaşılacağı gibi dövüşebilmeleri ile tanınırlar. Siyam kavgacıbalığı yani Betta Splendens, en iyi bilinen türüdür. Betta Bellica ile Betta Fasciata adlı türler de bilinirler.

Siyam Kavgacıbalığı, Tayland da ve ve Malakka yarımdasında yaşar. Ergin bir erkeğin boyu 7,5 cm kadardır. Kavgacılıklarından ötürü, özellikle erkek balıklar, uzun zamandan beri akvaryum balığı olarak beslenmektedir. Tayland’da bunları dövüştürerek halka seyrettirenler, müşterek bahis oyunlarına sokanlar da vardır.

Süs balığı olarak beslenenleri, değişik türlerle çiftleştirerek çok renkli, zarif türler elde etmek mümkündür. Erkek dişiden daha çarpıcı renklere sahiptir. Kavga sırasında erkek, yüzgeçlerini ve solungaçlarını son haddine kadar açarak saldırır. Bu davranışın, eşeysel ilişkiler yönünden yerleştiği söylenir. Aslında tek başlarına çok uysal olan erkekler, başka erkek balıklarla karşı karşıya geldiklerinde saldırganlaşırlar. Onları kızdırmak için akvaryum kenarlarına aynalar da konur.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.