Hoşgeldiniz  

Dostluk, Azim ve Sanat Kitapları Sevenler İçin: Kabil Güzellik Okulu

admin | 03 Mart 2018 | Genel, Kitaplar

Yazar: Deborah Rodrıguez

Çevirmen: Yeşim Öksüzoğlu

Editör: Meltem Erkmen

Sayfa Sayısı: 328

Çıkış Tarihi: Aralık 2017

Kabil Güzellik Okulu

DOSTLUK VE ÖZGÜRLÜK SANATI ÜZERİNE BİR ROMAN

Deborah Rodriguez, Taliban’ın düşüşünden kısa bir süre sonra, savaş yüzünden yıpranmış halka insani yardım sağlamayı amaçlayan bir grubun üyesi olarak Afganistan’a gitti.

Doktorların, hemşirelerin ve terapistlerin yanında, bir kuaför olarak sağlayabileceği katkılar konusunda endişeli olan Debbie, kısa sürede Afganlarla dostluk kurmak için mesleğinin büyük bir şans olduğunu fark etti.

İyi bir saç kesimi için yanıp tutuşan Batılıların ve kendi güzellik salonlarını açmak  konusunda çok hevesli olan Afgan kadınlarının ilgisiyle karşılaşınca, aklına bir güzellik okulu açma fikri geldi.

Bu güzellik okulunda kadınlarla paylaştığı hikayeler Debbie’yi çok etkiledi.  Düğün gecesinde bakire taklidi yapan kız, ailesinin borçlarına karşılık evlendirilen on iki yaşındaki gelin, kocasının dayaklarına rağmen azimle eğitimini sürdüren genç kadın… Bütün bunlara tanık olan Debbie,  sonunda kendi mutsuz evliliğinden sıyrılma gücünü buldu ve yeni bir aşk için kendine şans verdi. (Kitap Alıntısı)

Okuyucunun Yorumu: İlk önce bu kitaptan özür dilemem gerektiğini düşünüyorum. Kitaba başlarken sadece aşk ve romantizmden oluşan bir kitap olduğunu düşünmüştüm. Ancak okuduklarım (aklımda olan ancak zamanla unuttuğum) bazı insanların ne kadar zor zamanlar yaşadıklarını, yaşamak için nasıl mücadele verdiklerini, yokluktan nasıl var olmaya çalıştıklarını, herşeye rağmen nasıl ayakta kalmaya çalıştıklarını, yaşama tutunmak için ellerinden geleni yaptıklarını gösterdi. Bu kitabın yazarına çok teşekkür ediyorum. Dünyada o kadar olay olurken bizim incir çekirdeğini doldurmayan sorunlarımızı sorun olarak görmememiz gerektiğini bir kez daha hatılattığı için. 

294 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Dostluk, Azim ve Sanat Kitapları Sevenler İçin: Kabil Güzellik Okulu için 1 yorum

  1. HOPEditor dedi ki:

    menderes bey bu işlerden ne kadar anlıyorsunuz size resim yollasam yorum yapabilir misiiniz

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım