Hoşgeldiniz  

Dörtgöz Balığı ve Özellikleri!

admin | 22 Aralık 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Kemiklibalıklar takımının dişlisazangiller familyasından bir balık türüdür. Latince adı Anableps Tetrophthalmus’tur. Orta ve Güney Amerika’da yaşar. 4 gözü varmış izlenimi verir. Aslında gözleri yatay olarak, 2 ayrı parçaya bölünmüştür. Üst parçayı suyun üstünü, alt parçayı ise suyun içini görmede kullanır. Aslında su ile soyun dışı için ayrı ayrı merceklerin olması gerekiyorsa da bu balıkta bir tek göz merceği vardır. Günün çoğunu, gözlerinin üst yarıları suyun üstünde kalacak şekilde, yüzerek geçirir. Bu sayede hem besin arar, hem de su içinden gelebilecek tehlikeleri gözler.

Birçok kara hayvanlarındaki gibi gözyaşı keseleri olmadığından, zaman zaman başını tamamen suyun altına sokarak gözlerinin kurumasını önlemiş olur.

Dörtgöz balığının diğer bir ilginç özelliği de üremesiyle ilgilidir. Erkek balıkların eşeylik organları gövdenin sağ ya da sol yanında olabildiği gibi, dişilerin de eşeylik organları bir delikle sağdan ya da soldan açılır. Sazangillerde olduğu gibi bu balıkların da üremeleri iç döllenme yoluyla olduğundan, sağdan delikle bir dişi, solak bir erkek ya da tam tersi bulmak zorundadır.

Dört gözlü olma özelliğine sahip iki değişik balık daha vardır. Bunlardan biri Galapagos adalarında yaşayan 8 cm boyunda Dialommus Fuscus adlı balıktır. Bu balıkta gözler dikey bölünmüştür ama bölümlerin fonksiyonları henüz anlaşılmamıştır. Bu balığın ilginç bir özelliği de ıslak kayalara çıkarak yengeç ve karides yemesidir. Uzunluğu 45 cm bulan Bathylychnops Exilis ise 100-1000 m arasında değişen derinlikte yaşar. Bu balığın gerçekten 4 tane gözü vardır. Asıl gözlerinin altında, retinaları da ayrı olan ve aşağı bakan iki küçük göz yer almıştır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi,

180 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım