Hoşgeldiniz  

Doppler Etkisi Nedir?

admin | 01 Şubat 2019 | Astronomi, Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Lokomotifin gelişi belirli bir doğa olayının eskiye nazaran çok daha dikkat çekici bir hale gelmesine neden oldu. Hızla uyarı sinyalinin birleşmesiydi bu. İnsanlar lokomotif yaklaştığında sinyalin daha tiz olduğuna ve lokomotif geçip de uzaklaştığında tizliğinin aniden düştüğüne dikkat etmişlerdi.

Avusturyalı Fizikçi Christian johann Doppler (1803- 1853), ses dalgalarının
kaynağın hareketine katıldığına ve bu nedenle bu kaynak yaklaştığında kulağa daha kısa aralıklarla ulaştığına (tizliğin artması da bu nedenledir) dikkat çekerek bu doğa olayını doğru bir şekilde açıkladı. Kaynak uzaklaştığında ise, dalgalar daha uzun aralıklarla ulaşıyor ve bu nedenle sesin tizliği azalıyordu.

Bunu 1842’de açıklayan Doppler, birkaç yıl sonra meseleyi deneysel olarak test etmeye karar verdi. İki gün boyunca bir lokomotif düz bir arabayı farklı hızlarda ileri geri çekti. Arabada herhangi bir notayı çalan trompetçiler vardı; yerde ise sesin keskinliğini tam olarak anlayacak yetenekte müzisyenler duyduklarını kaydediyorlardı. Bu şekilde Doppler açıklamasını doğruladı. Birkaç yıl sonra Doppler etkisinin astronomiyle ilgili olarak son derece önemli olduğu anlaşıldı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi,

176 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım