15 Aralık 2018

Dönerboyun Kuşu ve Özellikleri!

Dönerboyun Kuşu ve Özellikleri!

Gökkuzgunumsular takımının ağaçkakangiller familyasından bir kuş türüdür. Latince adı Jynx Torquilla’dır. 15 cm uzunluğunda küçük kuşlardandır. Yumuşak ve ucu sivri olmayan kuyrukları vardır. Tüylerinin üst kısımları grimsi kahverengi ve çizgili, aşağı kısımları ise beyaz ve kirli sarı, üzeri daha koyu çizgilidir. Ağaçların yüksek dallarında dolaşırlar, fakat göç zamanında ve soğuk bölgelerde, yerde ya da ağaçların alt dallarında kalmayı tercih ederler. 

Afrika’da yaygın olan bu kuşlar, kışı Afrika ve Hindistan’da geçirirler. Boyunlarını ilginç bir şekilde ekseni çevresinde döndürme özelliğine sahip oldukları için bu adı almışlardır.

Böcek ve çoğunlukla karınca yerler. Ağaçkakanlar gibi ağaç gövdeleri, yarıklar ve yapraklardaki böcekleri yakalamak için uzun dillerini kullanırlar. Uçan böcekleri de uçarken yakalarlar; ayrıca çilek ve kirazla da beslenirler. Ağaçkakanlardan çok, kerkenezinkine benzeyen sesleri vardır. Yuvaları ağaç ve duvar oyuklarında veya kumu altındadır. Bir kuluçkada 5-14 yumurta bulunur. Yumurta düz gri renklidir. Kuluçkaya dişi ve erkek sırasıyla yatarlar. Kuluçka süresi 12 gündür. Yavrular ana ve baba tarafından beslenirler ve 20 gün içinde tüylenirler. 

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi, 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.