26 Kasım 2017

Döner Çamaşır Askısının İcadı!!!

Döner Çamaşır Askısının İcadı!!!

Çamaşır kurutmaya çalışan ve iplerden oluşan alet türüdür. Rüzgarda dönen bu alet, kolu sayesinde yükseltilebilir veya alçaltılabilir. 1945 yılında Avusturalyalı Lance Hill icat etti. Lance Hill’in karısı, kocasına evdeki eski çamaşır askısını geliştirmesini ister. Hill, ilk döner çamaşır askısını böylece icat eder. Böylece çamaşır askısı işine girdi. Döner çamaşır askısı güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışarak çamaşırların kurumasını sağlar.

Döner çamaşır askısı, elbiselerin eşit ve hızlı kuruması için rüzgarda kendi çevresinde döner. Hill’in yaptığı askı, kolu sayesinde alçaltıp yükseltme özelliğine sahip ilk döner çamaşır askısıdır. Merkezi direğin içinde başka bir direk daha vardır. Kolu çevirdiğinde dişli içerdeki direği alçaltır ve yükseltir. Bu düzenek elbiseleri rüzgarda kuruttuğu gibi insanlardan ve evcil hayvanlardan da uzak tutar.

İlk elektrikli çamaşır kurutucusu 1915 yılında icat edildi ve 1990 popiliterliği arttı. 1980-1990 yılları arasında elektrikli çamaşır kurutucusunun fazla elektrik tüketmesi ve bunun çevreye zarar verdiği anlaşılmasıyla yeniden döner çamaşır askısı sistemine dönüldü. Böylece hem güneş hem de rüzgar enerjisiyle çalışan doğa dostu sisteme geri dönüldü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.