Hoşgeldiniz  

Dondurulmuş Gıda Üretimi Ne Zaman İcat Edildi?

admin | 26 Kasım 2017 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Eğitim, Genel

Sanırım dondurulmuş gıdaların anavatanı Antartika :)!!! Dondurulmuş gıdalar adı üstünde gıdaların çürümelerini önlemek için çok soğuk ortamda saklanmasıdır. 1920 yılında Amerikalı Clarence Birdseye dondurulmuş gıdaları icat etmiştir.

1900 yıllarda, Amerikalı işdamı Clarence Birdseye Kuzey Kanada’nın Labrador şehrinde seyahat etmiştir. Labrador o kadar soğuktu ki balık ve diğer yiyeceklerin çok hızlı donduğunu fark etti. İnsanlar, taze yiyecek olmadığında kullanmak için donmuş gıdaları saklıyorlardı. Birdseye, evde kullanmak için yiyecekleri küçük paketler halinde saklanabileceğini düşündü. Sonuç şimdiki dondurulmuş gıdaların tatları bozulmadan saklanmasının yolunu bulmuş oldu. 1930 yılında ise ilk dondurulmuş gıdaları piyasaya sürdü. Tabiki bu Clarence Birdseye’nin ilk icadı değildi. Kendisi ayrıca şeker kamışı küspesinden kağıt yapma yöntemini ve kızılaltı ısı lambalarını da icat etti.

 

Sıcak ortamlarda oluşan bakteriler yiyeceklerin çürümesine neden olur. Yiyecekler bu yüzden buzdolabında saklanır, bakteri gelişimi yavaşlar ve 18 derecenin altını gördüğünde bakterilerin faaliyeti sona erer ve yiyeceği daha uzun süre saklama olanağı bulunur. Bakteri donma işlemine bağlı olarak olmaz, sadece çoğalması engellenir. Dondurulmuş gıdayı çözmeye başladığınız anda bakteri oluşumu hızlanır ve gıda çürümeye başlar.

Yiyeceklerin korunmasında kullanılan bir diğer yöntem ise kurutulmasıdır. Gıda dondurulur ve daha sonra bütün suyunun emileceği güçlü bir vakumun içine yerleştirilir. Hazır kahve, dondurarak kurutma yöntemiyle yapılır. Astronotlar ve kampçılar da dondurularak kurutulmuş yiyecekleri kullanır, daha hafif oldukları için bunları taşımak daha kolaydır.

Dondurulmuş yiyecekler yapılırda, dondurulmuş hazır yiyecek yapılmaz mı? Tabiki yapılır. Dondurulmuş hazır yemek 1954 yılında Gerry Thomas tarafından yapılmıştır. Çeşitli yiyeceklerden oluşan metal bölmeli tepsiden sunulan yiyeceklerden oluşan yemek sistemini hayata geçirmiştir.

 

368 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım