Hoşgeldiniz  

Domuzlar ve Özellikleri!

admin | 15 Aralık 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan memeliler sınıfının çiftparmaklılar takımının gevişgetirmeyenler alttakımına giren bir familyasıdır. Latince adı Suidae’dir. Kıları fırça gibi sert ve çok seyrektir. Ağız yapıları uzun, gözleri küçük, kuyrukları ince ve uzundur. Dünyanın her bölgesine yayılmış olup ormanlarda, bataklıklarda rastlanırlar. Erkeklerinin köpekdişleri çoğunlukla dışarı doğru çokça uzamıştır.

Evcildomuz yani Sus Scrofa Domesticus, yabandomuzu yani Sus Scrofa ve geyikdomuzu yani Babirussa Babiyrussa türleri iyi bilinirler. Bunlardan, 5000 yıldan beri insanlar tarafından beslenen evcildomuz, önceleri Asya’da yetiştirilmiş; Avrupa’ya sonradan getirilmiştir. Genel kanıya göre domuzun evcilleştirilmesi, insanların tarımla uğraşmaya başladıkları döneme rastlar. Aslında eti ve yağı için beslenen domuz, önceleri başka işlerde de kullanılırdı. Örneğin Eski Mısır’da domuzlar, tarlalarda yürütürler ve ayakların açtığı izlere buğday ekerlerdi. Zaman zaman koyunları koruma işinde, bazen de av köpeği yerine kullanıldıkları olmuştur. Ayrıca tarlalarda yetişen zararlı bitkileri, tarımı güçleştiren kökleri, çalılıkları temizlemede de insanlara yararlı olmuştur. 

Domuzun pis bir hayvan olarak tanınması çeşitli nedenlere dayanır. Az pişmiş domuz eti şerit denen kurtların insanlara geçmesine, trişin hastalığının yayılmasına yol açabilir. Ayıca sıcak bölgelerde domuz yağı kolaylıkla bozulduğundan insanlara zararlıdır.

Evcil domuzların bir kısmı sürü halinde, bir kısmı da ahırlarda beslenir. Bunlardan birincisi daha uzun bacaklı ve daha uzun burunludur; Çin’den getirtilen ahır domuzunun Avrupa’da üretilmesi sırasında değişime uğramasıyla ortaya çıkmıştır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi, Yabantv

144 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım