Hoşgeldiniz  

Döllenmenin Sırrı: Eten ve Etenliler!

admin | 03 Ekim 2021 | Bilim, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel

Dölyatağında, anayla dölüt yani fetüs arasında bulunan, dölütün ve ananın kan damarlarının birbirine yakın bulunduğu, damarlı, süngerimsi bir yapı. Plasenta da denilen eten, osmoz ile besin ve oksijen değişmesini sağlar. Eten, gelişen yumurtanın bir ürünüdür ve dölütle bir sistem meydana getirir.

Doğurucu balıklarla sürüngenlerin bazıları gibi kimi hayvanlarda yumurtaların içinde oldukça fazla yer kaplayan yumurta sarısı (besin maddesi) vardır. Besin kesesi ve onun saran koryonun dölyatağına bağlı oluşu, embriyonun beslenmesini ve solunumunu kolaylaştırır. Bu türlerdeki eten şekline besin kesemsi etenlilik denir.

Keselilerde embriyonun dölyatağına bağlanış şekli ve özellikleri, embriyo gelişmesinin süreciyle ilişkili olarak değişir. Etenin en çok çeşitlilik gösteren şekillerine özmemelilerde rastlanır. Birçok türlerde koryon kesesinin tümü dölyatağı duvarına bağlıdır ve anayla dölüt arasındaki alışverişler bütün yüzey üzerinden yapılır. Buna karşılık, başka türlerdeyse koryon zarının belirli yerleri bu ilişkilere daha fazla duyarlılık gösterir ve ananın dokuları ile alışverişler buralarda yer alır.

Etenin en önemli özelliği, içindeki dölütün kan damarlarıyla dölyatağı duvarındaki ana kan damarları arasında kurtuğu yakın ilişkidir. Öz memeliler bu bakımdan ikiye ayrılır. Epithelyocoryal etenlilerde yani dişsizler, balinalar ve toynaklılarda yalnız dölüte ait bölüm doğum sırasında ayrılır; endotheliacoryal ve heamocoryal etenlilerde yani etçiller, kemirgenler, insan ve maymunlarda ise dölyatığına bağlanış o kadar sıkıdır ki doğum sırasında dölyatığı zarının bir kısmı yırtılıp koparak düşer ve kanama yapar.

Etenliler: Omurgalı hayvanlardan memeliler sınıfının bir alt sınıfı olup bazı sınıflandırmalara göre ise bir bölümüdür. Latince adı Placentalia’dır. Tekdelikliler ve keseliler dışta kalmak üzere, bütün memelileri içerir. Böcekliler, yarasalar, abalı memeliler, pullu hayvanlar, damarlı dişliler, dişsizler, kemiriciler, deniz inekleri, etçiller, balinalar, çiftparmaklılar, tekparmaklılar, şişeklemliler, hortumlu memeliler, kır sıçanımsılar ve maymunlar olmak üzere hepsinde eten bulunan 16 takımı vardır.

48 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım