Hoşgeldiniz  

Doğum Sonrası Ateşli Enfeksiyonun Nedeni!

admin | 15 Şubat 2019 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel, Sağlık, Tıp

Bazı hastalıkların bulaşıcı olduğu uzun zamandan beri anlaşılmıştı, fakat kimse tam olarak bulaşmaya neyin neden olduğunu bilmiyordu. Doğum sonrası ateş söz konusu olduğunda (Latince puerpernl “çocuk doğurmak” anlamındaki sözcüklerden; daha çok lohusa ateşi olarak bilinir), belirli bir türde bulaşmaya dair kuşkulu işaretler vardı. Başka doğumlara da bakan bir doktor tarafından tedavi edilen doğuran bir kadının, başka kimseye bakmayan bir ebe tarafından doğum yaptırılan kadına göre bu hastalığa yakalanması olasılığı daha fazlaydı.

Bazıları doktorların hastalığı hastadan hastaya taşıdığından kuşkulandılar. Zayıf bir durumda bulunan ve çoğunlukla kanama geçiren hastalar, genelde enfeksiyondan uzak durabilen doktordan çok daha hassastılar. Birleşik Devletler’de Holmes bu tavrı benimsedi ve fikirlerini yayımladı; fakat kendisine pek dikkat edilmedi. Viyana’da Macar Doktor Ignaz Phillipp Semmelweiss da (1818-1865) böyle düşünüyordu ve 1847 de bir hastanenin başına getirildiğinde, doktorları hastalara dokunmadan önce bir kireç kaymağı çözeltisinde ellerini yıkamaya zorlamaya başladı. Bu, özellikle ellerinin “hastane kokusuyla” gurur duyan daha yaşlı doktorlar için pek hoş olmayan bir durumdu.

Semmelweiss’in idaresinden sonra doğum sonrası ateş vakaları önemli ölçüde azaldı; fakat bu, isyancı doktorları etkilemedi. 1849’da Macaristan Avusturya’ya karşı isyan ettiğinde, Avusturyalı doktorlar Semmelweiss’in Macar kökenli olmasını, onu ülkeden dışarı atmak için fırsat bildiler. El yıkama işlemi böylece sona erdi ve derhal doğum sonrası ateş vakaları arttı; bu da doktorları rahatsız etmedi. Ancak yirmi yıl kadar sonra enfeksiyonun nedeni anlaşıldığında, doktorlar ellerini yıkamaya razı olmaya başladılar.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi,

214 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım