Hoşgeldiniz  

Doğan ve Özellikleri!

admin | 15 Aralık 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Kartallar takımının kartalgiller familyasından bir kuş türüdür. Latince adı Falco Peregrinus’tur. Antartika ve birçok okyanus adaları dışında, bütün kıtalarda yaşarlar ve bilinen 16 ırkı bulunmaktadır. 

Doğanlar kolayca yakalanıp terbiye edilebilirler ve uysal olmalarına rağmen av kuşlarını rahatça öldürebilirler. En sevdikleri av, güvercinlerdir. Ayrıca küçük memelileri de yiyebilirler.

Dişi Doğan 3-6 tane yumurta yumurtlar. Yumurtaların rengi kırmızımsı kahverengidir. Genellikle dişi kuluçkaya yatar; fakat erkek de yardımcı olabilir. Kuluçka süresi 28 gündür. Kuluçkadan yeni çıkmış yavrular beyaz, yün gibi tüylerle kaplıdırlar. 6-7 hafta sonra asıl renklerine girip uçabilirler; fakat ilk uçuşlarından sonra da yuva yakınında bir süre daha ana ve babaları tarafından beslenirler.

1950 yılından beri Doğanların sayısı bütün Avrupa ve Kuzey Amerika’da azalmaktadır. Bu azalışın nedeni, DDT gibi kimyasal maddelerin ya yiyecek ile ya da avladıkları deniz kuşları yoluyla bu kuşlara bulaşmasıdır. Herşey de olduğu gibi yine insanoğlunun türünü yok etmekte karşı karşıya olduğu bir hayvan türüdür. 

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi, 

176 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım