Hoşgeldiniz  

Dişsizbalinalar ve Özellikleri!

admin | 15 Aralık 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan memeliler sınıfını etenliler altsınıfının balinalar takımının bir alttakımı olarak bilinir. Latince adı Mysticeti’dir. Balinaların bilinen 2 alttakımından biridir. Dişleri keratin maddesinden oluşan balina çubuğu (balen) ile yer değiştirmişlerdir.

Balina çubuğu, ağızdaki mukoza dokusunun dış tabakasının özel bir şekle girmesi ve üstçenelerden kalıp halinde sarkmasıyla oluşmuştur. Bu kalıplar dışta güçlü kenarlı çok uzun, içte ise daha kısadır. Kalıpların uzunuğlu Grönland’da yaşayan Balaena Musticetus türünden 3 m’ye kadar varır. Balina çubuğu, ağza alınan yiyeceği sudan süzmek için kullanır. Su, balina çubuğunda dışa itilir; yiyecek ise balina çubuğundan süzülür ve dil ile toplanır. Bu hayvanların başları büyüktür. Başta balina çubuğunu tutan büyük bir ağız vardır. Başın üstünde ise 2 tane üfürücü delik bulunur. 

Dişsizbalinalar başta kabuklular olmak üzere küçük hayvanlarla beslenirler. Bazıları uskumru gibi balıkları, bir kısmı da örneğin Balaenoptera Brydei, köpekbalığı gibi daha büyük balıkları yer. Dünyanın her tarafında bulunurlar. Hareketleri özellikle yiyeceğin bol olduğu alanlara doğru olur. Gerçekbalinagiller Balanidae ile Çatalkuyruklubalinagiller yani Balaenopteridae olmak üzere 2 grubu vardır. Uzunlukları 6,5-31 metre arasında değişir. En küçükleri 6,5 metre boyundaki Pigmy Balinası yani Caparea Marginata türü, en büyükleri ise 31 metre boyu, 120 ton ağırlığıyla canlılar dünyasının en büyük hayvanı olan gökbalina Balaenoptera Musculus türüdür. 

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi, 

153 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım