Hoşgeldiniz  

Dişlibalinalar ve Özellikleri!

admin | 15 Aralık 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan memeliler sınıfının etenliler altsınıfının balinalar takımına giren bir alttakımı olarak bilinir. Latince adı Odontoceti’dir. Balina çubuğu (balen) denen bir keratin maddesi yerine gerçek dişleri vardır ve bu özellik onları öbür alttakım olan dişsizbalınalardan ayırır. Dişlibalinalar alttakımının küçük bir kısmını balinalar meydana getirir; çoğunluğu ise daha ufak olan yunusbalığıgillerdir.

Dişlibalina diye adlandırılmasına rağmen aslında bütün türlerinde dişler yoktur. Kimi türlerin dişleri, gelişmemiş halde, dişetlerinin altında kaldığı için gözle görülmez. Dişlibalinalar takımının birçok türünde bu tip kafatası şekillerine rastlanır.

Bu alttakım, ispermeçetbalinasıgiller yani Latince adıyla Physeteridae, ırmakyunusbalığıgiller yani Latince adıyla Platanistidae, küçükyüzgeçliyunusbalığıgiller yani Latince adıyla Delphinapteridae, Yunusbalığıgiller yani Latince adıyla Delphinidae, Gagalıbalinagiller yani Latince adıyla Ziphiidae olmak üzere 5 familyadan oluşmaktadır. 

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi,

188 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım