Hoşgeldiniz  

Dinimizce Huzurlu Bir Aileye Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler!!

admin | 17 Şubat 2015 | Din, Genel

Sevginizi içinizden değil dışınızdan; kendinize değil karşınıza söyleyin.

Güzel ve gönül alıcı söz ve davranışlar, en sert mizaçlı kişiden en romantik kişiye, en küçüğünden en yaşlısına kadar herkesin hoşuna gider. Farklı dozajlarda, miktarlarda da olsa sevgi sözcükleri insanların ihtiyacıdır. Beden yaşlanır ama ruh yaşlanmaz. İnsanda hep bir çocuk ruhu, çocuk yönü vardır. Sevgi ve merhamete, tıpkı küçük bir çocuğun olduğu gibi, tüm insanların ihtiyacı vardır.

Evlilikte eşler daima birbirlerine muhabbetle ve sevgi dolu sözler söylemelidir. Beğendiği davranışlarını ifade etmeli, yaptığı işleri, başarıları görmezden gelmeyip takdir etmelidir. Bu tür davranışlar, iki tarafta da dikkate alındığı, önemsendiği, yaptığı iyi şeylerin takdir edildiği hissini uyandırır. Daha iyi şeyler yapma heyecanı verir. Evlilikte ilişkileri sıcak tutar, yakınlaşmayı ve muhabbeti artırır.

Eşine ikram edeceği bir lokma yiyecek, eşlerin birbirine muhabbetini artıracağını, Hazreti Peygamber’imiz (SAV) belirtmişlerdir.

“Sevgi; acıyı tatlıya, toprağı altına, hastalığı şifaya, zindanı saraya, belayı nimete, kahrı rahmete dönüştürür. Demiri yumuşatan, taşı eriten hep sevgidir.” (Mevlana).

Yazan: Uğurlu Camii İmam Hatibi Muhammet Topal/Trabzon

837 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım