12 Kasım 2017

Dilimlenmiş Ekmek Nasıl Bulundu?

Dilimlenmiş Ekmek Nasıl Bulundu?

Bilindiği üzere marketler ve bakkallarda bulunan ekmekler çoğunlukla bir bütün halde bulunur. Ancak bu olayın kaderini Amerikalı Otto Rohwedder 1928 yılında değiştirmiştir.

1912 yılına gelindiğinde Rohwedder dilimlenmiş ekmek satma firini buldu, ancak ilk girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Başlangıçta ekmekleri bir arada tutan uzun şapka iğneleri kullandı. Ancak bu ekmeklerin bayatlamasına engel değildi. 1928 yılına gelindiğinde ekmekleri yağlı kağıt ile paketleme yöntemi kullanıldı ve sorun çözüldü. İki yıl içerisinde Amerika’nın her yerinde dilimlenmiş ekmek satılmaya başlanmıştı.

Maya, Un, şeker ve su karıştırılarak hamur elde edilir. Maya şeker ile beslenir ve gaz açığa çıkar. Unun içinde gluten olarak bilinen esnek bir madde bulunur. Gluten, gazı yakalar ve hamurda kabarcıklar oluşur. Kabarcıklar büyüdükçe hamur da kabarır. Karışımı pişirmek mayayı öldürür ve hamuru ekmeğe dönüşümü sağlanmış olur. Pişen ekmeler dilimler haline getirilir ve bayatlamasını önlemek için plastik torbalara yerleştirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.