Hoşgeldiniz  

Dikenliyüzgeçliler ve Özellikleri!

admin | 30 Aralık 2021 | Biyoloji, Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı havyanlardan balıklar sınıfının kemiklibalıklar takımının kemikdestekliler alttakımına giren bir familyadır. Latince adı Acanthopsidae’dir. Asya ve Avrupa’nın tatlı sularında yaşarlar. Etiyopya ve Fas’ta da bazı türlerine rastlanır. Diplerde yaşarlar. Çoğu gece hayvanıdır. Birçok türünde ağız kenarlarında sakal vardır. Vücudun arka bölümünde bulunan sırt yüzgeci ile anus yüzgeci çoğunlukla kısadır. Yağ yüzgeci yoktur. Alt karın yüzgeci aşağı yukarı vücudun ortasındadır.

Sazangillerle yakınlıkları vardır. Hava keselerinin küçük ve bir parçasının ya da tümünün kemik için gömülü olmasıyla sazangillerden ayrılırlar. Bazı türlerde bağırsak yardımcı bir solunum organı görevi görürler. Genellikle sürü halinde yaşarlar. Akvaryumlarda beslenmeleri çok kolaydır; bu durumda canlı yem ve bol gölgeye gereksinirler.

Renk bakımından Avrupa’dakilerden pek gösterişli değildir. Fakat Güneydoğu Asya’da yaşayan türlerin güzel renkleri vardır. Bunlar akvaryumlarda beslenmek için avlanırlar. Vücudu turuncu, yanları siyah çizgili, yüzgeçleri koyu kırmızı olanlara; vücudu pembeden sarıya kadar değişip, üzerine eyer biçiminde esmer çizgiler bulunanlara rastlanır.

En çok bilinen türlerinden taşbalığı yani Neomachilus Barbatulus, çok duru akarsularda yaşar. Eti lezzetlidir. Avrupa ve Asya’da rastlanan bu balık, gündüz yarıklarda ve taş altlarında saklanıp, gece besin aramaya çıkar. 13 cm boyundadır. Taşısıran yani Cobitis Taenia türünün gözlerinin altında küçük bir diken vardır. Bu da bütün Asya’da rastlanan bir balıktır. Boyu 10 cm kadardır. Üzerinde enine diziler halinde benekler bulunur. Eti yenmez.

Balıkyiyen yani Misgurnus Fossilis, Avrupa’daki dikenliyüzgeçligillerin ilginç türlerindendir. Bu balığa İngiltere’de “havabalığı” denir. Bunun nedeni bu hayvanın hava basıncının yükselmesi durumunda, örneğin şimşekli bir fırtınadan önce, pek telaşlı olması ve akarsuyun dibini bırakarak su yüzeyine çıkmasıdır. Bu olağandışı hareketliliği sağlayan, hava kesesinin yüksek bir duyarlığa sahip olmasıdır. Kemik içine gömülü hava kesesinin, içi jelatinli bir maddeyle dolu bir kanalı vardır. Bu kanalın bir ucu göğüs yüzgeçlerine yakın bir noktadan deriye dayanır. Böylece basınç değişmeleri hava kesesine, sonra da içkulağa iletilir. Eski dönemlerde köylüler bu balığı havuzda besleyerek ondan hava durumu tahminleri için yararlanırlardı. Familyanın öbür türlerinden daha büyük olan havabalığının boyu 50 cm kadardır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Wikipedia, Milliyet

14 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım