Hoşgeldiniz  

Desenli Dokuma Tezgahının İcadı!

admin | 31 Aralık 2021 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Desenler oluşturacak şekilde tekstillerin dokunması normalde insanların dikkatli çalışarak belirli hareketleri belirli yerlerde yapmalarını gerektirir. Bu nedenle insan bunun makineyle yapılabileceğine ihtimal vermez. Bir makine insanların güçlükle yaptığı bir şeyi yapacak “beyne” sahip değildir.
Ancak 1801 yılında Fransız Mucit Joseph Marie Jacquard (1752-1834), sonradan desenli dokuma tezgahı (lng. ]acquard loom) denilen bir alet icat etti.

Bu tür bir tezgahta iğneler bir tahta bloğuna yerleştirilmiş deliklerden geçer. Belirli bir desende deliklerin bulunduğu bir kartın iğneler ile tahtadan blok arasına konulması suretiyle tahtadaki deliklerle aynı yere gelen karttaki deliklerden iğneler geçer; deliklerin örtüşmediği yerlerde iğneler durdurulur. Bu şekilde oldukça otomatik bir şekilde bir kart, bir desen ortaya çıkaran iğne hareketlerini taklit eder. Böylece farklı kartlar farklı desenler meydana getirir.

Tabii delikli kartı yapmak oldukça fazla ölçüde zeka ve hüner gerektiriyordu; fakat kartlar bir kere delinip yerine konuldu mu, makinenin beyne ihtiyacı olmuyor ve otomatik olarak çalışıyordu. Desenli dokuma tezgahları Fransa’da ve sonunda Büyük Britanya’da hızla yayıldı. Karttaki delikler evet-hayır mekanizmasının ilkel bir çeşidiydi; bir buçuk yüzyıl sonra evet-hayır mekanizmasının daha gelişmiş bir şekli ise dijital bilgisayarların temelini oluşturacaktı.

Kaynak: Pinterest, Bilim ve Buluşlar Tarihi,

12 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım