24 Kasım 2018

Derin Deniz Balıkları ve Özellikleri!

Derin Deniz Balıkları ve Özellikleri!

Genellikle birbirleriyle yakından ilişkisi olmayan, fakat gövde yapıları derinliklerdeki güç koşullara uygun şekiller almış, değişik familyalara giren balık türleridir. Rus balık bilim adamı Dr. Lev Andriasev’e göre, derin deniz balıklarını 2 grupta toplamak mümkündür. Birinci grup derinliklerin içinde değişime uğramış ve gövde yapıları çok değişmiş, ikinci grubu ise daha az değişime uğramış, zamanla derinliklere yerleşmek zorunda kalmış ve belki de diğer türlerle rekabet sonucu değişmiş olan balıklar oluşturur.

“Derin deniz” denince, ışığın inemediği, buna bağlı olarak, bitkilerin yetişmediği 200 me fazla olan derinlikler kastedilmektedir. Dünya yüzeyinin üçte ikisi derinliği 200 metreden fazla olan denizlerle kaplıdır. Okyanusların derinlikleri, çok geniş bir yaşama ortamı olmasına rağmen canlılar bakımından fazla kalabalık değildir.

Derin denizlerde yaşayan büyük balıklar etçildir; çok küçükler ise diplere doğru süzülen küçük maddelerle, aşıntılarla beslenirler. Derin deniz balıkları çeşitli güçlüklerle karşı karşıyadırlar. Kimisi her gün deniz yüzeyine çıkıp tekrar iner; bu balıklar yükseldikçe azalan, dibe indikçe artan büyük bir hava basıncına karşı koymak zorundadırlar. Kimisi indikçe sidik torbalarından hava salarlar, kimisinin de sidik torbaları hiç yoktur. Çoğu küçük gövdeli, kemikli ve kasları az gelişmiş balıklardır.

Derin deniz balıklarının en belirgin özellikleri ışık organlarıdır. Bunların işleyişi ya özel bezlerde toplanmış bakterilerle ya da balığın, kontrolu altında tutabildiği bazı kimyasal tepkilerle sağlanır. Işık organı çeşitli amaçlar için kullanılır. Balıklar yansıtılan ışığın cinsine göre kendi türlerini kolaylıkla tanıyabilirler. Kimisi ışık organlarını avlarını üzerlerine çekmek için tuzak olarak kullanır, kimi balıklarda ise bu organ, çevreyi aydınlatıcı bir işlev görür.

Derinliklerdeki canlıların az oluşu balıkların gövde yapılarını çok etkilemiştir. Herhangi bir ava rastlamak ve onu karanlıklarr içinde seçmek zaman zaman ortaya çıkan bir sorun olduğundan, bütün balıklar bu fırsatı kaçırmayacak yapılarla bezenmişlerdir. Kimisinin çeneleri, kendilerinden 2 misli büyüklerini yutacak kadar açılabilmekte, kimisinin mideleri ise 2 misli büyüklerini içine alacak kadar genişleyebilmektedir. Zaman zaman daha yukarılara göç eden derin deniz balıklarının gözleri büyük olur. Buna karşılık derinlerde kalanların gözleri ya çok küçüktür ya da hiç yoktur. Yan çizgi organları, öbür adıyla uzağı duyma organları, deri altındaki kanallarda toplanmış, deliklerle gövdenin dışına bağlanmıştır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Onedio,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.