Hoşgeldiniz  

Denizlalesi ve Özellikleri!

admin | 23 Kasım 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Sölumlu hayvanlardan ikinciağızlılar filumunun derisidikenliler altfilumundan bir sınıftır. Latince adı Crinoidea’dır. Derisidikenlilerin, yaşamlarının herhangi bir devresinde deniz dibine bir sapma bağlı olan tek sınıfıdır. Vücutları bir sap ve kase biçiminde bir kısmından meydana gelir. Kase biçimindeki bu kısım, hayvanın vücudunun önemlir bir parçasını oluşturur ve içinde besin yakalamaya yarayan uzun, tüye benzer kollar bulunur. Hayvanın iskeleti kalsit plaklardan ya da kemikçiklerden oluşmuştur. Dışa dönük dokular çok ince olduğundan, iskeletteki kemikçikler açıkça farkedilir ve hayvana eklemli bir görünüş verir. Sap eğilip bükülebilir nitelikte olup, oval, çember veya yıldız biçimli kemikçiklerden meydana gelmiştir. Bazı sap kemikçiklerinde yan dallar da bulunur. Hem sap, hem de gövdedeki kemikçiklerin ortak bir kanalı vardır. Karın kanalı denen bu boşluktan sinir kordonları ile sölom uzantıları geçer. Uzunluğu 7,5 cm ile 61 cm arasında değişen sap, genellikle deniz dibine bağlıdır. Sapa bağlı olan gövdede çanak denen bir alt kısım vardır. Bunun üzerine tegmentum (örtü) denen esnek kabuklarla kaplıdır. Çanağın kendisi iki kat plaktan yapılmıştır. Üstteki plağa kollar tutunmuştur. Tegmentumlar çanağın üzerinde bir kubbe meydana getirir. Bu kubbenin orta yerinde ağız boşluğu vardır. Anus deliği de yine tegmentumlara açılır. Çanağın üst kısmından ayrılan kollardan ikinci derecedeki kolcuklar çıkar; bunlar kaslı ve bağlı olmak üzere iki çeşittir. Kaslı olanların oldukça hareketli olmalarına karşılık,  bağlı olanlar hemen hemen hareketsiz kalırlar. Asıl kollar ise çok hareketlidir. Kolların alt ucuna yakın bir yerde kanatçık gibi bir kısım bulunur. Üreme ve gelişmeleri konusunda hemen hemen denizyıldızları gibi bölünerek iki ayrı canlı verirler. Herhangi bir canlıya yem olmazlar. Ancak, pek çok asalak bunlardan geçindiği gibi kendileri de pek çok başka canlıyla ortakyaşam sürdürler.

Denizlaleleri uzantılarıyla çeşitli denizlerdeki değişik çevrelere uyabilirler. Hareket güçleri yüksek olmakla birlikte fazla yer değiştirmezler. Akvaryumlarda yaşayışları gözlenenlerin, uzun süre bir çakıl veya bir başka bir dayanak noktasına tutundukları görülmüştür. Doğal ortamlarda yaşayanların da, çevre koşulları olumsuz etki göstermedikçe, üreme dönemi dışında, pek yer değiştirmedikleri sanılmaktadır.

Türkleri çoğu yüzerek hareket eder. Plankton canlılarının kurtçukları, bazen kendi kurtçukları, birgözeliler gibi küçük canlılarla beslenirler. Beslenme sırasındaki kimi türler yatay, kimisi dikey durur.

Yalnız denizlerde yaşayan denizlalelerine dünyanın hemen her kesiminde ve her delikte rastlanır. Endonezya ve Japonya dolaylarında, Karaip denizinde, güney ve kuzey kutbu bölgelerinin sığ kesimlerinde pek bol bulunurlar. Sığ yerlerdekilerin renkleri parlaktır; beyaz, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, eflatun, siyah renkte olanlarına rastlanır. Ancak renk maddesi eriyebilir olduğundan sudan çıkartılan denizlalesinin solduğu görülür. Derinlerde yaşayanlar daha az göze çarpıcıdırlar. Çoğunlukla 200-5000 m arasında yaşarlar.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, National Geographic Divers, Wikipedia,

177 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım