Hoşgeldiniz  

Deniz Yılanı ve Özellikleri!

admin | 23 Kasım 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan sürüngenler sınıfının pullu sürüngenler takımının yılanlar alttakımının suyılanları bölümünün öndeoyuklular grubuna giren bir familyasıdır. Latince adı Hydrophidae’dir.

Sürekli olarak denizde yaşayan ve yanları yassılaşmış bir vücuda; yassı, yüzgeç şeklinde bir kuyruğa sahip olmakla bu yaşantıya tam uyan zehirli yılanlardır. Suyun yüzeyine yakın kesimlerde, kuyruklarını iki yana hareket ettirerek yüzerler. Ayrıca, başlarının ön tarafında ve üstte bulunan kapakçılarla burun deliklerini kapayarak suya dalabilirler. Buna rağmen tamamıyla havadan soluk alırlar ve boğulmamak için aralıklı olarak su yüzeyine çıkmak zorunda kalırlar. Başları küçüktür. Vücutlarının ön yarısı ince, arka tarafları ise yuvarlakçadır.

Uzunlukları 3 m’ye ulaşabilirse de, çoğunun boyu 1,2 – 1,6 m arasındadır. Hepsinde ağzın önünde, sürekli olarak dik duran kobrayılanlarındakine benzer dişleri ve zehir bezleri vardır. Hint okyanusunun doğu kesimleri ile Büyük okyanusun batı kesimleri arasındaki tropik sularda denizyılanıgillerin 50’den fazla cinsi tespit edilmiştir. Genellikle kıyılara yakın sularda yaşarlar. Bazı türlerinin, gelgit hareketinin meydana geldiği kesimlere akan ırmaklara girip 160 km kadar içerilere gittiği bilinmektedir. Vücutlarının ince olan ön bölümü, avlarına yanlamasına ve yukarıdan aşağıya vurmayı sağlayacak bir boyun işlevi görür. Avlarını, özellikle ufak balıkları, 1-2 saniye içinde hareketsiz bırakacak derecede güçlü olan zehirleriyle öldürürler.

Denizyılanıgiller, çok sayıda, arka arkaya dizilip kıvrılarak yüzeyler. Denizyılanıgillerin şimdiye dek en kalabalık topluluğu, Malakka boğazında bir gemiden görülmüştür. Bu topluluğun meydana getirdiği şeritin genişliği 3 m, uzunluğu ise 96 km dir. Bu şekilde toplanmalarının nedeninin bilinmemesine rağmen, üremeleri ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi,

179 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım