Hoşgeldiniz  

Deniz Kaplumbağası, Türleri ve Özellikleri!!!

admin | 10 Kasım 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan sürüngenler sınıfının kaplumbağalar takımının denizkaplumbağaları alttakımından bir famliyadır. Latince adı Cheloniidae’dir. Karakaplumbağalarının vücut yapısı denizde yaşamanın gereklerine uygun biçimde değişime uğramıştır. Karakaplumbağalarınki gibi bunlarında vücudu bir kabu içindedir. Kabuğun sırt kesimine üstkabuk ya da bağa, karın kesimine de altkabuk ya da plastron denir. Bu iki kesim, yanlarda birbirine birer köprücükle tutturulmuştur. Ayakları karakaplumbağalarınkinden değişik olup, düz birer yüzme ayağı biçimini almıştır. Bu biçim denizkaplumbağalarının iyi yüzücü olmalarını sağlamıştır. Ancak karada hantal yürümelerine yol açan da yine bu biçimdir. Baş ve boyunları tüm olarak kabuğun içine çekilemez.

Denizkaplumbağasıgillerin 7 türü bulunmaktadır.

Derilikaplumbağa: Latince adı Dermochelys Coriacea’dır. Denizkaplumbağasıgillerin en irisi olan bu türün üstkabuk uzunluğu 180 cm’ye varabilir. Bütün tropikal ve alttropikal kesimlerde rastlanan, 70. kuzey enlemine kadar da çıkabilen bir hayvan siyah renkte olup üzerinde beyazımsı pembemsi lekeler bulunur.

Çorbakaplumbağası: Latince adı Chelonia Mydas’dır. Kabuğunun uzunluğu 140 cm ye ulaşabilir. Çorbası yapılırken yalnız eti değil, altkabuğundaki kemiklerin arasındaki boşlukları dolduran jelatinli madde de kullanılır.

Sırtıdüz Kaplumbağa: Latince adı Chelonia Depressa’dır. Çorbakaplumbağasına benzer, fakat biraz daha küçüktür. Genellikle otoburdur. Yakaladığı taktirde balıkla da beslenebilir.

Atmaca Gagalı Kaplumbağa ya da Kiremitlikaplumbağa: Latince adı Eretmachelys İmbricata’dır. Kabuğu 90 cm kadar uzunluğundadır. “Bağa” denilen ve düğme, çanta, kemer, dürbün çerçeveleri gibi eşya yapımında kullanılan kaplumbağa kabuğu bu hayvanın kabuğundan elde edilir.

Karetkaplumbağası: Latince adı Caretta Caretta’dır. Kızılımsı bir rengi vardır. Kabuğu 101 cm uzunluğundadır. Lepidochelys Kempi türü 69 cm uzunluğunda, Lepidochelys Olivacea türü 76 cm uzunluğunda en küçük türlerinden ve Yenidünya kıyılarında görülen türüdür.

Denizkaplumbağaları tüm yaşamlarını denizde geçiren hayvanlar olmakla birlikte, dişileri yumurtlamak için kıyıya çıkmak zorundadırlar. Bunu da genellikle gece yaparlar. Kendini bir dalgayla birlikte karaya atan dişi kumsalda kıyıya dik doğrultuda ve dura dura yol alarak uygun bir yer aramaya başlar. Deniz suyunun, en kabarık olduğu zamanda bile ulaşamayacağı bir noktayı bulunca, ön ayaklarıyla vücuduna uygun bir çukur kazar. Sonra arka ayaklarıyla yumurtalarını ikili, üçlü ya da daha büyük gruplar halinde hazırlanan çukura yerleştirir. Bir kuluçkada bulunan yumurta sayısı türlere göre değişiklik gösterir. Örneğin Saravak’ta yani Malaysya’da, Çorbakaplumbağasının kuluçkasında 184 tane yumurta bulunduğu görülür. Ancak yumurta sayısı ortalama 104’tür. Dişi, yumurtladıktan sonra arka ayaklarıyla yuvanın üzerine kum atarak yumurtaların bulunduğu yeri gizler. Üreme mevsimi boyunca bir dişi, 12-14 günlük aralarla birkaç kez kumsala çıkarak ayrı yerlerde yumurtlar. Denizkaplumbağalarının bazı türlerinde, örneğin çorbakaplumbağasında üreme mevsimi birkaç yılda bir gelir. Kuluçka dönemi de kaplumbağanın türüne ve çevrenin sıcaklığına göre değişir. Saravak’ta çorbakaplumbağasının yavruları ocak ile mart ayı arasındaki dönemde, 56-80 günlük bir sürenin sonunda kuluçkadan çıkarlar. Nisan ile aralık ayı arasındaki dönemde ise bu süre 48-63 gündür. Kuluçka süresi sonunda, yumurtaların tepelerini delen yavrular, hep birlikte, yumurtaların üzerindeki kum örtüyü zorlayarak yüzeye yakın bir yere gelip, orada geceyi beklerler. Ortalık kararınca yine hep birlikte yüzeye çıkıp denize koşarlar ve aşağı yukarı bir yaşına gelene kadar görülmezler. Bazı türlerde yavruların bu ilk yılı hatta daha uzun bir süreyi açık denizlerde geçirdiklerini görülmektedir.

Üreme mevsiminde denizkaplumbağaları, özellikle çorbakaplumbağaları, beslendikleri yörelerden çok uzaklara gipi yuva kurduklarından, bu harekete bir göç hareketi denebilir. Bazen oldukça güçlü bir akıntıya karşı yüzerek, örneğin Brezilya kıyılarından Venezüela’nın Margarita adasına kadar göç ederler. Ayrıca, denizkaplumbağasıgillerin çorbakaplumbağalarının dışında kalan türlerinin ne kadar uzağa göç edebildikleri pek bilinmemektedir.

Soyu gittikçe azalan denizkaplumbağagillerin yavruları ve yumurtadan çıkan yavrularını tehdit eden birok tehlike vardır. Örneğin; Yengeç, köpek, kedi, kertenkele gibi bazı hayvanlar yumurtaların bulunduğu çukuru açabilirler. Ayrıca yavrular yumurtalardan çıkıp denize doğru giderken yine böyle bir hayvanın saldırısına uğrayabilirler. Derin olmayan sularda, kıyıya çok yakın yerlerde balıklarca da avlanabilirler. İnsanlar tarafından da etleri ve derileri için avlanırlar; yumurtaları da toplanır yenir. İnsanların en çok avladıkları tür, çorbakaplumbağası ve atmaca gagalı kaplumbağadır. Birçok ülkede denizkaplumbağasıgillerin soyunun korunması için çeşitli tedbirler alınmıştır; örneğin yumurtaların toplanması yasaklanmıştır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

168 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım