Hoşgeldiniz  

Deniz kalesinden oluşan ülke hangisidir?

admin | 03 Ocak 2018 | Genel, İlginç Bilgiler, Ülkeler

İngiltere’ye kıyıdan sadece 10 kilometre uzaklıkta olan bu devlet kuruluşuyla da çok ilginçtir. İkinci Dünya Savaşı’nda Alman uçaklarının hava saldırılarını önlemek amacıyla tasarlanmış bir deniz kalesidir. Platform ada şeklinde tasarlanmıştır. Bu ülkenin adı Sealand’dır.

Sealand’ın kuruluşu da çok ilginçtir. 1967 yılında İngiliz ordusunda görev yapmış eski bir Binbaşı olan Roy Bates ve ailesi tarafından kurulmuştur. Hukuki herhangi bir statüye sahip değildir. Ancak uluslararası karasularında bulunması nedeniyle adanın sahibi, adaya devlet olarak kabul etmiş ve kendisini Prens ünvanını vermiştir. Kraliyet donanması tarafından Roy Bates ve ailesi Ada’dan  atılmaya çalışılmış ancak platformdan açılan uyarı ateşine maruz kalan askerlerin bu girişimi başarısız olmuştur.

İngiliz yargı sisteminde çok ilginç bir karar verilerek; İngiliz karasularına 10 kilometre açığında yer alması nedeniyle Roy Bates’i haklı bulmuş. Daha sonra Roy Bates bir anayasa çıkarmıştır.  Anayasayı; bayrak, milli marş ve Amerikan doları eşdeğerde bir para birimi olan Sealand dolarını kabul etmiştir. İngiltere’den ayrı olarak varlığını sürdüren Sealand, ilginçtir ki yine kendisi gibi birçok ülke tarafından tanınmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile bir milli maç yapmış 6-1 karşılaşmayı kaybetmiştir. Sealand nüfusu sadece 27 kişiden oluşmaktadır. Daha sonra 10 milyon sterline satılığa çıkartılmış ancak satılamamıştır.

254 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım