09 Mart 2018

Değişmen Oranlar (Proust) Yasası’nın Ortaya Çıkışı!!!

Değişmen Oranlar (Proust) Yasası’nın Ortaya Çıkışı!!!

Fransız Kimyager Joseph-Louis Proust (1754-1826), o sıralarda Fransız Devriminin karmaşasından uzakta kalmak için İspanya’da çalışıyordu. Maddelerin bileşiminin üretme yoluna bağlı olarak değişip değişmediği üzerine ateşli bir tartışmaya katıldı.

Özenli bir dikkat gerektiren analizleri kullanarak Proust, 1799’da bakır karbonatın laboratuvarda nasıl hazırlanırsa hazırlansın veya doğada diğer maddelerden nasıl ayrılırsa ayrılsın, ağırlık olarak bakır, karbon ve oksijende değişmez oranlarda olduğunu gösterdi. Hazırlanan bileşim daima beş birim bakıra karşılık, dört birim oksijen ve bir birim karbon içeriyordu.

Böylece Proust çeşitli belişimlerle de durumun aynı olduğunu göstererek genel bir değişmez oranlar yasası olduğunu yani günümüzde çoğunlukla Proust yasası olarak bilinen yasayı ileri sürdü.

Bu yolla da karışımlarla örneğin havada olduğu gibi farklı elementler herhangi bir oranda bulunabilir bileşimler ile başka türlü değil de belirli oranlarla karıştırılmış farklı elementlerden meydana geldiği ve arasındaki ayrımı göstermiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.