Hoşgeldiniz  

Davut Heykeline Can Veren Michelangelo!!!

admin | 26 Mayıs 2015 | Genel, Sanat

 

İtalya’nın Toskana bölgesinde 1475 yılında dünyaya gelen Michelangelo Rönesans döneminin en önemli ressamlarından biridir. 13 yaşında Domenico Ghirdaio’nun yanında çalışmaya başlamıştır.

26 yaşında ünlü Davut heykelini yaparak heykeltıraşlığı ile dünyanın en önemli ismi haline gelmiştir. 5.5 metrelik bir mermeri uzun süren çalışması sonucunda bitirmiş ve Rönesansın en görkemli eserini ortaya çıkarmıştır. Çünkü yapılan eser insan vücudunu muazzam bir şekilde tasvir etmekte bire bir uygun düşmekteydi. Bu heykeli yapabilmek için Michelangelo insan kadavrası inceleyip barakada kalmıştır.

1505 yılında Vatikan’da bulunan Sistine Şapeli’nin tavan resimlerini yapmıştır. Bu çalışma yaklaşık 4 yıl sürmüştür. 1534 yılında ise aynı şapelin duvarına kıyamet günü tablosu yapmıştır. Tabloda Hz Meryem, Hz İsa ve Hz Musa tasvir edilmektedir. Kıyamet Günü tablosuna başından beri muhalefet eden yeni Papa IV. Paulus ise, tablodaki imgelerin fazlaca müstehcen göründüğünü belirterek Michelangelo’dan tabloyu biraz daha ‘düzgün’ hale getirmesini isteyince, ustanın cevabı şu olur: “Papa’ya söyleyin, bu küçük bir mesele ve kolaylıkla uygun hale getirilebilir. Önce kendisi yaşadığımız bu dünyayı uygun ve yaşanılır bir hale getirsin, sonra da bu tablo da aynı uygunluğa girecektir.” Michelangelo’nun yaşadığı çağ, kendisiyle boy ölçüşebilecek derecede yetkin ressam ve heykeltıraşçılara da tanıktır aynı zamanda. Bu da Davut heykeli kadar yoğun ilgi görmüştür. Roma’da Aziz Peter Kilisesi’nin de mimarlığını üstlenmiştir.

Resimlerinde ve heykellerinde kullandığı doğallık ve gerçekçi hatlar sayesinde farklı bir bakış açısına sahiptir. Rönesans dönemine damgasını vuran Michelangelo klasik sanat teknikleri ile birlikte insan vücudunu her şekilde tasvir etmek için kadavralar üzerinde çalışmıştır. Yunan ve Roma sanatından esinlenen Michelangelo böylece insanı gerçek boyutunda göstermeye çalıştı.

Perspektif ustası olması yanı sıra şiirleri ile de tanınır. 1564 yılında 88 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

1166 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım