Hoşgeldiniz  

Dalgıçkuşu ve Özellikleri!!!

admin | 11 Mayıs 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının dalgıçkuşları takımına giren bir familyasıdır. Latince adı Colymbidae’dir. Ağırlıkları iri bir ördekle küçük bir kazın ağırlığı arasında değişir. Vücutları uzun, boyunları kalın ve güçlüdür. Kuyrukları kısa, ayakları kuvvetlidir. Ön parmakları arasında deri gerilidir. Kalın ve uzun gagalarının ucu sivridir.

Bu özelliklerinden ötürü aerodinamik bir nitelik kazanan hayvan, böylece su altında kolaylıkla yüzebilir. Bacaklarında bir özellik vardır. Bacağın orta parçası yani kaval kemiği yukarı parça yani uyluk kemiği gibi alt karın yani leğen kemiğine kaslarla bağlıdır. Böylece hayvanın bacağında görülen tek kısım, en alt parça olan bilek kemiği ile ayaktır. Ayağın vücuttan çıkış biçiminin arkaya doğru oluşu, havyanın su içinde ileri atılmasını kolaylaştırır. Buna karşılık, bacakların bu biçimi yüzünden dalgıçkuşları karada çok zor durabilirler. Ancak kendilerini bacakları üzerinde ileri iterek hareket edebilirler. Bacakların dışta kalan kısmı, su içindeki direncin etkisini azaltacak biçimde basıktır. Dalgıçkuşugillerin bazı türlerinin alt karın kesiminde üç çift kas ulunmasına karşılık, bazı türlerde hiç yoktur. Tüylerde de birtakım ayrılıklar görülür. Sudan pek nadir çıkan bazı türlerde tüyler; boyun hariç vücudun her kesiminde çok serttir. Bunlarda yavruların ilk tüylerini dökmeleri ile ergin yaşta çıkan tüyler arasında bir orta dönem tüyleri daha vardır. Bunun nedeni, bu yavruların ördek ve kaz palazı kadar karada yaşamaları, ana ve babalarının sırtında taşınmaları ve yumurtadan çıkar çıkmaz suya girmeleridir. Çoğu türlerde erginlerin rengi siyah, gri ya da kahverengidir. Beyaz çizgi ya da benekleri vardır. Erkek ve dişi dış görünüşte birbirine çok benzerler.

Kışın kutup bölgelerinden uzaklaşarak güneye inen, bu göç sırasında çoğu kez kıyıları izleyen ve birçok göçücü kuş gibi hem gece, hem gündüz uçabilen dalgıçkuşugiller, kıyılarda ya da kıyılara yakın yerlerde yuva yaparlar. Kimi türler sağlam yapılı yuva yaparken, kimileri de yerdeki bitki örtüsünü biraz çukurlaştırarak basit bir yuva haline getirirler. Kuluçkada genellikle 2 yumurta olur. Çoğu kuş yumurtlarından uzunca olan yumurtalar çevreye uyacak renkte, koyu yeşil ya da koyu kahverengidir; üzerinde koyu benekler vardır. Kuluçka dönemi 4 hafta sürer. Erkek ve dişi sırasıyla kuluçkaya yatar ve birlikte yavrulara bakarlar.

Dalgıçkuşugiller uçarken, baş ve bacakları aşağı sarkar. Vücutlarının yüzmeye elverişli bir biçim almış olması nedeniyle kanatları küçük olup havalanmakta zorluk çekerler. Hız almak için bir desteğe ihtiyaçları vardır. Havalandıktan sonra ise çok güçlü uçarlar. Havada duramadıkları ve hızlarını alamadıkları için sığ sulara konarlar ve bu sayede hızlarını yavaş yavaş azaltarak durabilirler. Üreme mevsimi dışında genellikle deniz hayvanı olan bu kuşlar, üreme mevsiminde göl ve akarsulara giderler. En çok rastladıkları kesimler de akarsu ağızarı ve kıyıya yakın sulardır. Balıklarla selenirler. Balıkları su yüzünde izleyip suyun içinde yakalarlar. Kolaklıkla su içine dalıp sadece ayaklarını kullanarak yüzerler. Su altında 2-6 m derinlikte bir dakikadan fazla durabilirler. Bazı türleri, tehlike sırasında yalnız başları suyun dışında kalabilecek şekilde durabilirler.

Kaynak: Hayvanlar Alemi,

184 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım