Hoşgeldiniz  

Cumhuriyet Tarihi Kitapları Okumayı Sevenler için: Köy Enstitüleri Dosyası!

admin | 27 Ocak 2019 | Genel, Kitaplar

Derleyici:Ahmet Özgür Türen
Yayın Tarihi2018-08-17
ISBN6053114338
Baskı Sayısı2. Baskı
DilTÜRKÇE
Sayfa Sayısı264
Cilt TipiKarton Kapak
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Boyut13.5 x 21 cm

Okuyucunun Yorumu: Kitap Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında eğitim alanında yapılan reformları dile getirmekte. Her ne kadar zorluklarla karşılansa da toplumda “yaşayarak ve üreterek” eğitimin temellerinin atıldığı; tiyatro ve müzik gibi derslerin eklenerek öğrencilerin genel kültürünün her şekilde arttırılmaya çalışıldığı bir dönemi anlatmakta.

Özellikle; teknik, tarım ve modern aletleri kullanılarak günlük yaşamda en iyi şekilde verim almaya çalışılmış, kendi kendine üreterek ve kimseye muhtaç olmadan özellikle de topluma örnek teşkil edecek şekilde eğitimin gerçekleşmesi sağlanmıştır.

Köy Enstitüleri sadece öğrencileri eğitmekle kalmayıp, o bölgede yaşayan köylüleri daha iyi tarım aletleri ile tanıştırmış, verim arttırmanın yollarını göstermiş, kendi kendine yetebilmek için neler yapılması gerektiği hususunda köylüyü bilinçlendirmiş, bölgenin iklim şartlarına uygun yeni üretim alanlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Bu eğitimin mimarları; Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’tur. Farklı bir eğitim sistemi getirerek öğrencilerin ufkunu geliştirmiş ve köylerin kalkınmasını sağlamakta öncülük etmişlerdir.

174 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım