Hoşgeldiniz  

Cüceantiloplar ve Özellikleri!

admin | 23 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çiftparmaklılar takımının boynuzgiller familyasının antiloplar altfamilyasının türlerinden oluşur. Cüceantilobun türleri aşağıda kısaca belirtilmiştir.

Kayaantilapu: Latince adı Oreotragus oreotragus’tur. Boyu 50 cm, ağırlığı 11-15 kg arasında değişmektedir. Dağlık bölgelerde kayalar üzerinde yaşar. Uzun tırnakları ve kalın bir kürkü vardır. Güney ve Güneydoğu Afrika’dan, Etiyopya’ya ve Kızıldeniz kıyılarındaki tepelere kadar uzanan bölgede yaygındır.

Oribi: Latince adı Ourebia ourebia’dır. boyu 68 cm, ağırlığı 14-21 kg arasında değişmektedir. Tüyleri ipek gibi olup rengi kahverengidir; her iki kulağının altında siyah birer nokta vardır. Güney Afrika’dan Güney Sudan, Ediyopya, Çad gölü ve Senegal’e kadar uzanan bölgede yaşarlar.

Steinbok Antilobu: Latince adı Raphicerus campestris’tir. Kayaantilobu ile aynı büyüklüktedir. Sert tüyleri, kalın ve düz boynuzları vardır; dişileri boynuzsuzdur. Güney ve Doğu Afrika’da yaşar. Çoğu zaman toprak altında saklanır; dişi orada yavrular. Çiftleşme zamanı çok saldırgan olur.

Cüceantilop: Latince adı Neotragus Pygmaeus’tur. Boyu 30 cm, uzunluğu 60 cm, ağırlığı ise 8-9 kg arasında değişmektedir. Üst kısımları kahverengimsi, alt kısımları beyazdır. Boynuzları daire şeklindedir. Natal’dan Kenya’ya kadar uzanan bölgede yaşamaktadır.

Madagua Swaynei: 30-40 cm uzunluğundadır. Yukarı doğru olan boynuzlarının arasında tüyler vardır. Tüyleri uzun, yumuşak ve beneklidir. Somali bölgesinde, Tanzanya’nın güneyinde ve Kalahari’de yaşarlar.

Dorcatragus Megalotis: 50-75 cm yüksekliğinde, 9-11 kg arasında değişen ağırlıktadır. Sert tüylerinin üstü kırmızımsı gri, altı beyazdır. Gözlerinin çevresinde beyaz halkalar ve koyu renkli çizgiler bulunur. Büyük kulakları ve uzun bacakları vardır. Küçük sürüler halinde yaşarlar.

6 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım