Hoşgeldiniz  

Coriolis Etkisi Nedir?

admin | 24 Aralık 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Redfield tarafından varlığı gösterilen hortumlu fırtınalar pek
uzun süre bir gizem olarak kalmadı. l835’te Fransız Fizikçi Gaspard Gustave de Coriolis (1792-1843), dönen bir yüzey üzerindeki hareketi hem matematiksel hem de deneysel olarak ele aldı.

Dünya döndüğünde tek bir parça halinde döner, bu nedenle yirmi dört saatte 40,000 km’lik bir uzunluğu katetmek zorunda olan Ekvator’daki bir nokta, saatte 1610 km’den biraz fazla bir hızda hareket etmelidir. Ekvator’dan kuzeye ya da güneye doğru uzaklaşıldığında, yüzeydeki bir nokta gün boyunca gittikçe daha küçük daireler çizer ve gittikçe daha yavaş hareket eder. Kutuplarda ise hiç hareket yoktur.

O zaman Ekvator’a yakın bir yerde bir miktar havayı ya da suyu gözümüzün önüne getirirsek, saatte yaklaşık 1610 km hızla batıdan doğuya doğru taşınmak zorunda olduğunu görürüz. Eğer bu hava ya da su, Ekvator’dan kuzeye (ya da güneye) doğru hareket ederse hızını korur, fakat altındaki katı zemin daha yavaş hareket eder. Öyleyse hava ya da su ilerler ve doğuya doğru kıvrılır. Benzer şekilde hava ya da su Ekvator’a doğru hareket
ederse, yerin daha hızlı hareketiyle karşılaşır ve ilerleyerek batıya doğru kıvrılır.

Bu kıvrılma hareketi Cariolis etkisidir ve hava akımları ile su akıntılarının Ekvator’un kuzeyinde ve güneyinde zıt yönlerde daireler çizmesi gerçeğini açıklar.

Ancak Dünya o kadar büyüktür ki normal koşullar altında Cariolis etkisinin önemli olacağı kadar kuzeye ya da güneye doğru yeterince hızlı hareket etmeyiz; fakat top ateşinde ve uyduların suya indirilmesinde bu etki dikkate alınmalıdır.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi,

187 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım