Hoşgeldiniz  

Çömlekçikuşu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 29 Nisan 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgulı hayvanlardan kuşlar sınıfının ötücükuşlar takımının seskasları gelişigüzeldizililer alttakımının bağırganlar üstfamilyasının bir familyasıdır. Latince adı Furnaritdae’dir. Küçük ya da orta boylu 220 kadar türü kapsayan soluk renkli ve çok çeşitli kuşlardır. Çoğu sarımtırak renkli olup bazılarının tüyleri kahverengi lekelidir. Bazılarının ise üst kısımları kırmızımtırak kahverengi ya da kestane rengidir. Kimisinde gövdenin alt kısımları beyazdır ya da kanatlarında beyaz çizgiler bulunur. Pek az sayıda türde yer yer parlak renkli tüyler bulunabilir. Gerçek çömlekçikuşu yani Furnarius Leucopus çok parlak renkli olup tüylerinin rengi üstte parlak kestane, altta ise beyazdır.

Çömlekçikuşugiller çoğunlukla böcekçildirler. Cinclodes subantarcticus ve Cinclodes patagonicus gibi türler daima su kenarlarında bulunurlar. Bu su, yüksek dağ tepelerindeki ufak akarsular olabileceği gibi alçak ovalardaki büyük derelerde de olabilir. Bu türler ufak kabuklularla ve başka su canlılarıyla beslenirler. Avlarını yakalamak için yüzerler ve sığ sularda gezinirler.

Çömlekçikuşugiller çok çeşitli barınaklarda yaşarlarsa da türlerin büyük kısmı ormanlık bölgelerin bitkisel alanlarında bulunur. Beyaz gözlü, yaprak toplayıcı Automolus Leucophtalmus ile dağlık bölgelerde yaşayan yaprak toplayıcı Anabacerthia Striaticollis gibi türler, ormanlardaki ağaçların ince dal ve yaprakları arasında böcekleri ve larvaları avlarlar. Ağaçlarda avlanan sivri gagalı Heliobletus Contaminatus ile yine ağaçlarda hızla dolaşan Pygarrhicas albogularis, sessizce ağaç gövdelerine yaklaşıp kabukların arasında gagalarıyla böcek ararlar; dökülmek üzere olan kabukları koparıp altında kınkanatlıları ve larvaları bulmaya çalışırlar. Bazı türleri, yere dökülüp birikmiş yaprakların arasında dolaşır ve yaprakları eşeleyip silkileyerek yiyecek ararlar.

Çömlekçikuşu yani Furnarius Rufus; Arjantin ve Brezilya’da yaygın olan bir türdür. Uzunluğu 20 cm kadardır. Sırtı pas kırmızısı, karnı ise daha açıktır. Bu familyadaki kuşların yuva yapmak alışkanlıkları çok çeşitlidir. Toprakta yaşayanların bazıları çukurlarda yuva yaparlar. Bu çukurlar deniz, göl kenarları, kayalıklar gibi doğal ya da tüneller, memeli hayvanların açtıkları çukurlar gibi sonradan yapılma olabilir. Pseudoseisura Lophotes de fıçı büyüklüğünde bir yuva yapar. Çömlekçikuşugillerin yumurtaları düz beyaz renktedir. Yalnız Synallaxis tithys türü mavi yada krem renginde yumurta yaparlar. Synallaxis Albescens gibi az sayıda bazı türlerin yuvalarında 7-8, hatta 9 yumurta bulunmakla birlikte, çömlekçikuşugillerin çoğu bir defada 3-5 arasında yumurta yapar. 15-20 gün kuluçkaya yatarlar. Çıkan yavruların palazlanma süreleri de 13-18 gün arasında değişir.

Çömlekçikuşugiller çok hareketlidirler. Çok ürkek olup gizlendikleri için pek kolay görülemezler. Ağaçsız yerlerde yaşayanların görülmeleri daha kolaysa da bunların tüy renkleri araziye uyduğundan ve bir tehlike karşısında uçmayıp, koşarak ya da yürüyerek uzaklaştıklarından genellikle gözden kaçmaktadırlar. Çoğunun ötüşleri kaba takırtılar, uyumsuz ve çatlak sesler şeklindedir.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

208 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım