Hoşgeldiniz  

Çöltavuğu ve Özellikleri!!!

admin | 28 Nisan 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının yağmurkuşları takımının çöltavukları alttakımına giren bir familyadır. Latince adı Pteroclidae’dir. Genel görünüş bakımından av kuşlarına benzeyen, biçim yönünden güvercin gibi olan çölde yaşayan iri yer kuşlarıdır. 2 türü bulunan Syrrhaptes ve 14 türü bulunan Pterocles adlı 2 cinsi vardır.

Avrupa, Asya, Afrika kıtalarının çöl ve steplerinde yaşarlar. Fakat sıcak memleket kuşlarının tersine yeşillik ve hayvan yemi yerine tohum yerler. Bu nedenle her gün su içmek zorundadırlar ve yuvalarını sudan 30 km öteye yapmazlar. Yalnız Kalahari çölündeki Pterocles Burchelli türünün yuvası sudan 80 km uzaktadır.

Yuva basit bir boşluk olup içinde genellikle 3 yumurta gizlenir. Erkek gece, dişi ise gündüz kuluçkaya yatar. Yuva, genellikle güneş altındadır ve dişi günün büyük bölümünü 40 C sıcaklıkta geçirir. Fazla sıcaklık, boyundan sarkan derinin hızlı hareketiyle dengelenir. Bu şekilde buharlaşma yoluyla bir ısı ayarlaması, başka çöl kuşlarında görülmez. Yavrular yumurtadan çıkar çıkmaz yuvayı terkederler ve tohumlarla beslenirler. Yavruların günlük su ihtiyaçları erkeğin göğüs tüylerinin ıslatılmasıyla sağlanır. Yavrular, bu tüyleri emerek susuzluklarını giderirler.

Asya’da yaşayan bağırtlakkuşu yani Syrrhaptes Paradoxus zaman zaman Orta Asya steplerinden çok uzaklara gider. 19 yy sonlarında ve 1909 yılında bu kuş türü İngiltere’ye kadar ulaşmışlardır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

186 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım