Hoşgeldiniz  

Çöl Doğayı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 28 Nisan 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çok az nem olan yerlerde yaşayan hayvanlar topluluğudur. Çöller sıcak, kurak kumlu bölgeler olarak tanımlanırsa da daha kesin bir deyişle suyun olmadığı yerlerdir. Böylece daha serin olan ılıman iklim bölgelerinde de çöllere rastlanır. Sıcak ve soğuk çöller, Yengeç dönencesi ile Oğlak dönencesi boyunca uzanırlar. Buna ek olarak Antartika’da ki kutup bölgesi de az nemli olmak yönünden çöl özelliğine sahiptir. Genel olarak, yerden veya bitki öztülerinden buharlaşıp atmosferde kaybolan su miktarının, yağışla gelen su miktarından fazla olduğu ya da suyun buzul içinde hapsolunduğu bölgelerde bu özellik görülür.

Kimi çöller özellikle çok soğuk ya da çok sıcak olanları bomboş uzanan canlıların yaşayamadığı yerlerdir. Bunlar arasında kalan ve yeterince nemli olan kısımlarda hayvanlar ve bitkiler canlı kalabilirler. Buradaki hayata dayanabilmek için hayvanlar çeşitli özellikler kazanmışlardır. Örneğin çöl kuşları çok kurak mevsimlerde başka yerlere göç ederler; kimi hayvanlar da kum içinde yaşarlar.

Suyun olmayışı, çölde yaşayan hayvan türlerini sayı ve cins olarak fazlasıyla etkiler. Sürüngenlere, eklembacaklılara, örümceğimsigillere büyük ölçüde rastlanır. Bunun nedeni bunların gövde örtülerinin dayanıklı olması ve metabolik artıklarının ürik asite kolayca çevrilebilmesidir. Ürik asit ise kolayca erimeyen ve vücuttan atılması su gerektirmeyen bir maddedir. Çoğu çöl hayvanları su içmeden yaşayabilir. Devekuşu gibi bazıları su ihtiyacını, çöl bitkilerinin yeşil yapraklarını yiyerek karşılarlar; kangurufaresi gibi bazıları da kuru tohumlarla beslenir ve sindirim sırasında çıkartılan suyu kullanırlar.

Antartika bölgesindeki koşullar ise bazı türler hariç, omurgalı karasal hayvanların yaşamasına uygun değildir. Buralardaki türler de soğuğa dayanıklı gövde yapılarına sahiptirler.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedia,

181 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım