Hoşgeldiniz  

Çoklu Karmaşık Sayılar!

admin | 04 Şubat 2019 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Matematik ve Geometri

Euklidesci olmayan geometrilerin keşfi matematikçilere mutlak doğruların olmadığını, fakat seçilen aksiyomların doğasına bağlı olarak birçok alternatif matematiğin var olabileceğini öğretti. Bir başka deyişle, birden fazla aksiyom grubu kendi içinde tutarlı ve faydalı sonuçlara varabilirdi. Bu geometride geçerliydi ve İrlandalı Matematikçi William Rowan Hamilton (1805-1865) bunun cebirde de geçerli olduğunu gösterdi.

Gauss karmaşık sayılara bir düzlemdeki noktalarmış gibi davranılabileceğini ve her birinin iki sayıyla temsil edilebileceğini göstermişti. Hamilton üç ya da daha fazla boyutta noktalar olarak sunulabilen çoklu-karmaşık sayılar ile ilgilenmeye çalıştı. Bu türden noktalarla ilgilenmek için bir sistem bulmayı denedi ve bulamadığını gördü. Sonra 1843’te çarpmanın yer değiştirme yasasını bir kenara bırakmayı kabul ederse, bunu başarabileceği fikri geldi aklına.

A X B = B X A her zaman ortada olan bir gerçek olarak kabul edilmişti, fakat bundan vazgeçildiğinde, Hamilton çoklu-karımaşık sayıların ya da onun söyleyişiyle dörtlü takımların (Latince “dört” anlamındaki sözcükten, çünkü Hamilton’un noktalarından her biri dört rakamı içeriyordu) kendi içinde tutarlı cebrini geliştirebileceğini buldu.

184 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım