Hoşgeldiniz  

Çokkıllılar ve Özellikleri!!!

admin | 28 Nisan 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Halkalıkurtlar dalının kıllıayaklılar sınıfının bir takımıdır. Latince adı Polychaeta’dır. Özgür olarak ya da borular içinde yaşarlar. Özgür yaşayanların vücutları bölütlü, borular içinde yaşayanlarınki ise değişik bölümlerden oluşur.

Çokkıllıların özelliği vücut bölütlerinin her birinde çok sayıda kılın bulunmasıdır. Kıllar tabaka ya da kümeler biçiminde dizilmişlerdir. Bu durum solucanlarda ise tek tek bulunur. Kıl kümeleri vücut çeperinde bulunan ve parapod denilen kas yapısındaki uzantılardan çıkar. Her parapodun bir sırt yani notopodiyal lopu ile bir karın nöropodiyal lopu vardır; birincisinden sırt kılları, ikincisinden de çıkar. Bu ana lopların her biri bazı kasların bağlı bulunduğu ve aciculum adı verilen sağlam bir kuşakla desteklenmiştir. Parapodlar çeşitli biçimlerde olup hem notopodlar, hem de nöropodlarla duyu algılayıcı olabilen birer küçük çıkıntı bulunur. “Cirrus” denilen bu çıkıntıların önde olanları uzun olup, başın duyu algılayıcı örgütüne katkıda bulunurlar.

Baş bölümündeki parapod ise cirrus dışındaki bölümüyle küçük bir kalıntı haline dönüşmüştür. Örneğin Nephthys cinsi kurtlarda iki çift “dokunaç cirrus” bulunur. Bunlar, prostomiumun hemen gerisinde “peristomium” adı verilen bölgede yer almışlardır. Peristomium aslında birbirine kaynaşmış 2 bölütten ibaret olup her iki yandaki parapodlar bütünüyle silinmiş ve geriye 4 uzun cirus kalmıştır. Notopodlar, özellikle ipliksi, testere gibi dişli ya da dallanmış solungaçlar biçiminde uzantı yapmış veya pullukurtlarda olduğu gibi koruyucu özelliği olan pullara dönüşmüş olabilirler. Nephtys cinsi kurtlarla kayakurtlarının paradlar genellikle iyi gelişmiş olup, yürürken ayak, yüzerken kürek görevini görürler. Borular içinde yaşayan çokkıllıların parapodları genellikle siliktir ve sırt notopodları çoğunlukla bir solungaç olarak biçimlenmiştir. Parapod çokkıllıların tümünde böyle 2 loplu olmayıp, bazılarında tek lopludur.

Günümüzde yaşayan birçok familya, gezginçokkıllılar yani Errantia ile Sedantaria diye 2 bölümde ele alınır. Errantia, en hareketli grup olup iyi gelişmiş prostomiumlarında göz ve dokunaçlar gibi duyu organları bulunur. Erginleri hareketsiz olan Sedentaria grubunda ise çukurlar, tüneller kazan çokkıllılar yer alır. Bunlar bütün ömürlerini aynı yerde kalarak geçirebilirler; prostomiumları ve göz, duyarga gibi duyu organları da yoktur. Prostomiumları besin alıcı bir organa dönüşmüştür.

Çokkıllılara dünyanın her yerinde hem karada hem denizde rastlamak mümkündür. Çoğu denizlerde, az bir kısmı da tatlı sularda ya da tropikal bölgelerdeki nemli topraklarda yaşar. Denizlerde yaşamalarına bağlı bir alışkanlıkla, yumurtalarını ve erkek eşeylik gözelerini suyun içine bırakırlar. Burada döllenen yumurtalar, yüzen larvalara dönüşürler.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

193 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım