Hoşgeldiniz  

Coğrafi Keşif: İzlanda Adalarının Keşfi!!!

admin | 13 Şubat 2016 | Bilim, Coğrafya, Genel

500 ile 800 yılları arasında İrlanda, Vikingler istilasına uğrasa da yine de bilginin gelişimine devam ettiler. Örneğin İrlandalının, Brendan’ın 550 yıllarında kuzeye doğru yelke açtığı e İskoçya sahilindeki adaları, batıdaki Hebridleri ve kuzeydeki Shetland’ları keşfettiği düşünülmektedir. Yani sonuç olarak İrlandalıların, İzlanda’ya ulaştıkları ve orada yerleştikleri düşünülmektedir.

images

874’te Ingolfur Arnarson adında Viking kabile reisi, batıya doğru yelken açtı ve Norveç’in 650 mil batısında olan İzlanda’ya vardı. Bu sırada bölgede kalmaya devam eden ve yeni kültürler oluşturmaya başlayan İzlandalı yerleşimciler, Vikingler tarafından katledildiler. Aslında her iki olasılık düşünüldüğünde İzlanda’da ilk kalıcı koloniler kuran ırkın İskandinavlar olduğu düşünülmektedir.

indir

Böylece Avrupa’da yeni akımlar ve deniz aşırı yeni kıtalara ilk yayılmalar başladı. Fakat bu olay bir çeşit izolasyon koşullarında gerçekleşti. Çünkü Vikingler dışında Avrupa’da bu konuda ilerleyen bir uygarlık yoktu. Ortaçağ’a baktığında Avrupa devletleri için hemen hemen her alanda tam bir hezimet ve yıkım dönemi olduğu söylenebilir.

1052 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım