Hoşgeldiniz  

Çıtkuşu, Türü ve Özellikleri!

admin | 07 Nisan 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınfının ötücükuşlar takımının özötücüler üstfamilyasının bir familyasıdır. Latince adı Troglodytidae’dir. Küçük ya da orta boylu 60 kadar cinsi kapsar. Amerika’da çok yaygın olarak bulunmaktadır.

Çıtkuşu yani Troglodytes Traglodytes ise Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’ya kadar yayılmıştır. Çıtkuşugillerin çoğunluğu bodur bitki örtüleri içinde yaşarsa da; bazıları açık kırlarda, çöllerdeki kaktüslerin arasında, yağmurlu ormanlarda, yapraklarını ancak belirli zamanlarda döken kuzey ormanlarında ve tropikal bölgelerin bataklıklarında yaşarlar. Yoğun bitki örtüleri içinde bulunduklarından, çıtkuşlarını görmek zordur; ancak sesleri işitilir. Cırlak ve tıkırtılı ötüşleri vardır. Tropikal bölgelerdeki Çıtkuşlarının bir kısmı düet yaparak öterler.

Amerika’nın tropikal bölgelerinde yaşamakta olan çıtkuşugillerin hemen tümü monogamdır; erkek ve dişi yerleştikleri bölgede yıl boyunca kalırlar. Yuvadaki yavruları besleme işinde erkek dişiye yardımcı olur. Ilıman bölgelerde yaşayan türlerin bazıları poligamdır; bir toplulukta bir erkekle birçok dişi kuş bulunur. Bu türlerde yavruların beslenmesinde erkeğin rolü azdır.

Çıtkuşugillerin hepsi böcekçildir. Çoğunlukla yapraklar ve bitki örtüsü altındaki çerçöp arasında böcek avlarlar. Kuzey Amerika’da kaktüsler içinde yaşamakta olan Campylorhynchus Brunneicapillus türü böcek ararken taşları ve kurumuş pislikleri kaldırır çevirir. Cyphorhinus Phaeocephala türü ise ölü parakların arasında eşelenir. Az sayıdaki bazı türlerin zaman zaman çok küçük sürüngenleri, örümcekleri ve hatta ufak balıkları yakaladıkları olur.

Çıtkuşugillerin çoğu yuvalarını yapmak için yosuna benzer bitkiler, kurumuş yapraklar kullanılar ve büyük çatılı yuvalar yaparlar. Ev çıtkuşu yani Troglodytes Aedon ve kızıl alınlı çıtkuşu yani Troglodytes Rufociliatus gibi türler ağaçların, duvarların ya da kayaların oyuklarında fincan biçiminde yuvalar yaparlar. Monogam olan türlerin hem erkeği, hem dişisi yuva yapma işine katılırlar; poligam türlerde ise yuva yapmak erkeğin görevidir. Poligam erkeğin yapmış olduğu yuvalardan birini beğenen dişi oraya yerleşir. Tropikal bölge türler; 2-5 arasında yumurta yaparlar; kuzeyde yaşayan türler ise 8-9 tane yumurta yapabilirler. Beyaz olan yumurtaların üzeride kahverengi ya da açık mor benek ya da lekeler vardır. Kuluçkaya yalnız dişi kuş yatar. Yavruları, ya tek başına dişi ya da hem dişi hem de erkek kuş beslerler. Yavrular 15-19 gün sonra uçacak hale gelirler.

Çıtkuşugillerin, Avustralya’da yaşayan 80’den fazal türü vardır. Avustralya çıtkuşlarının en belirgin cinsi Malurus ve buna bağlı kuşlar Chenoramphus, Todopsis ve Yeni Gine’deki Clytomias’tır. Bunlar ince, uzun kuyruklu ve parlak renkli tüylere sahip kuşlardır. Çeşitli türleri renkleri arasında kırmızıya çalan kahverengi, siyah, koyu kırmızı, madeni mavi ve leylak rengi ile saten beyazı sayılabilir. Stipitus türü sarımtırak kahverengi ve uzun kuyrukludur. Kuyruk tüyleri yalnız 6 tanedir. Avustralya çıtkuşları yuvarlak, kubbeli yuvalar yaparlar, yuvanın girişi yandadır. Yuvalarını ağaç dallarına ya da çalılıklara asarlar veya toprağa yakın bir oyuğun içine yerleştirirler.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

190 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım