Hoşgeldiniz  

Cırt Cırt Nasıl İcat Edildi?

admin | 11 Kasım 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Cırt cırt, İsviçreli Georges de Mestral tarafından 1951 yılında icat edildi. Cırt cırt, bir halka-kanca sistemidir. Elbiseler, spor ayakkabılar ve cüzdanları kapsayan geniş bir kullanım alanı vardır. Georges de Mestal 1907-1990 yılları arasında yaşamıştır. Çocukluğundan itibaren doğaya ve icat etmeyi meyilliydi. Mühendis olmaya karar verdi ve İsviçre’deki bir mühendislik şirketinde çalışmaya başladı. Cırt cırtı icat ettikten sonra 1952 yılında kendi işini kurdu.

Georges de Mestral, 1949 yılında köpeğiyle yürüyüşten eve döndüğünde üzerinde dikenli bitkilerin yapıştığını gördü. Mestral, üzerlerine yapışan şeyleri mikroskop altında inceledi ve tohumların üzerindeki küçük kancaların pantolon kumaşının küçük gözeneklerine (havlarına) tutunduğunu gördü. Mestral aynı yöntemle çalışan bir halka-kanca sistemini icat etti.

Cırt cırt: bir tarafı naylonla dikilmiş banttır, özel bir kızılötesi ışığın altına konulduğunda, naylonda sert kancalar olduğu görülür. Bandın diğer tarafına yumaşak tüylü bir malzeme dikilidir. İki taraf birbirine bastırıldığında kancalar tüylü ilmeklere takılarak tutunmayı sağlar.

İlk olarak kumaşlara dikilen cırt cırt bandı, günümüzde duyuru panoları gibi sert şeylere de yapıştırılabiliyor. Uzay kıyafetlerinde ve uzay aletlerinde der cırt cırtla sabitleme sistemi kullanılıyor. Astronotların giydiği büyük eldivenler, fermuar ve toka gibi şeyleri kullanmayı imkansız kılıyor. İşte bu nedenle cırt cırt uzay koşulunda aletler ve giysiler için en çok kullanılan gereçtir.

356 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım