Hoşgeldiniz  

Çıngırak Yılanı, Türleri ve Özellikleri!

admin | 07 Nisan 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan sürüngenler sınıfının pullusürüngenler takımının yılanlar alttakımının olukluzehirdişliler bölümüne giren bir familyasıdır. Latince adı Crotalidae’dir. Kuyruklarını yere vurarak ya da sallayarak çıngırak sesine benzeyen bir ses çıkarttıkları için bu adla anılırlar.

Çıngırakyılangillerde gözlerin önünde ve hafifçe aşağısında yer alan bir çift çukur vardır. Çukurun iki yarısını, çık sayıda duyu siniri olan, yarı saydam bir zar böler.Çukurun ön bölümü bir delikle dışarı açılır; bu deliğin burun deliklerinden daha belirgin bir dış görünüşü vardır. Çukurun arka bölümü de bir delikle dışarı açılırsa da genellikle ilk bakışta görülmez. Başın her iki yanında bu çift çukurun yanında, üstçene kemiği içindeki derin çökükler yer alır. Crotalus ve Agkistrodon Contotrix türlerinde yapılan deneyler, bu çukurdaki zarın ısı değişikliklerine çok duyarlı olduğunu ve yılan tarafından, daha sıcakkanlı olan hayvanların çevreden izlenmesi amacıyla kullanıldığını göstermiştir. Önceden gözleri kapatılan çıngıraklıyılangiller, sıcakkanlı bir avın haraketlerini 2 metre kadar uzaktan oldukça kesin bir şekilde izleyebilirler ve ava ulaşabilecekleri kadar yakınlaşınca üstüne atılırlar. Sadece üstçenede bulunan kıvrık ve zehirli dişler, üstçene kemiğinin içinde çifter çifter yer almış olan çukurlara yerleşmişlerdir. Altçene ile damağın kemik bölümü üzerinde de daha küçük dişler yer almış olup, yakalanan avın sıkıca tutulmasına yararlar.

Çıngıraklıyılangillerin üstçenesi oldukça kısa ve dikdörtgen biçimindedir. Bu çene biçimi yılanın sallanma hareketiyle bağıntılıdır; çeneleri açık olarak avına vurduğunda uzun, zehirli dişlerin ava batabilmesi için almaları gereken dikey durum bu sayede gerçekleşir. Üstçene kemiğindeki oyuk ve bununla bağlantılı olan duyu çukuru çıngıraklıyılangilleri, engerekyılanlarından ayıran en önemli özelliktir. Ayrıca engerekyılanlarının zehirli dişleri daha uzun, gövdeleri daha kalındır.

Çıngıraklıyılangiler, Doğu Avrupa, Asya, Japonya’nın büyük bir bölümü ve Avustralya’ya kadar yayılmıştır. Amerika’da da bol bulunurlar. Gerçek engerekyılanlarının tersine Afrika’da yaşamazlar. Güney ve Orta Amerika’da yaşamakta olan ve Bothrops adıyla bilinen cinsi, çok zehirli ve zehir dişleri uzun olan türleri kapsar. Bunların içinde en önemlilerinden olan çıngıraklıyılan yani Crotalus Horridus Brezilya, Peru, Orta Amerika ve Meksika’nın büyük bir bölümünde yaşar. Boyu 2 metreyi bulur; rengi sarımsı kahverengidir. Ormanlarda ve akarsu yakınlarında dolaşır. Küçüklerinin ağaçlara tırmanmalarına karşılık, erginleri genellikle yerde yaşarlar. Kızdırıldıkları zaman kuyruğunu sık sık ve kuvvetli bir şekilde toprağa vurarak düşmanına tehlike işareti veren bir ses çıkartır. Yavrularının başlıca besini, kurbağa gibi iki yaşayışlılardır. Erginler ise en çok sıçangiller ve fareleri avlarlar. Brezilya’da yaşayan Bothrops Jararaca da iyi bilinen bir başka türüdür. Boyu 1,5 metreyi bulabilen bu türün derisi kadifemsi görünüşlü ve soluk kahverengi ya da zeytin rengindedir. Üzerinde sarı benekler vardır; gövdenin yan tarafından siyah kenar çizgileri yer alır. Çıngıraklıyılangillerin en büyük türü, Amerika’nın tropikal bölgelerinde yaşayan sessiz çıngıraklıyılan yani Lachesis mutus’tur. Boyuz 3,5 metreyi bulan bu yılanın zehiri çok kuvvetlidir. Ormanlarda yaşar; fazla yaygın değildir. Çıngıraklıyılangillerden kanca dişli engerek yani Ancistrodon halys, Orta Asya’nın büyük bir bölümünde bulunur ve çok zehirlidir.

Sessiz çıngıraklıyılan ile Eski Dünya’nın bazı çıngıraklıyılanları dışında, çıngıraklıyılangiller ovovivipardırlar; yani yumurtalarlar, ananın vücudunda iken açılır ve yavrular canlı olarak doğarlar. Sessiz çıngıraklıyılan ise yumurtalarını ormandaki otların içine saklar.

165 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım