Hoşgeldiniz  

Çinçilya Hayvanı, Türleri ve Özellikleri!

admin | 07 Nisan 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan memeliler sınıfının kemiriciler takımının yalındişliler alt takımının oklukirpimsiler bölümünün bir familyasıdır.  Latince adı Viscaciidae’dir. Küçükçinçilya yani Chinchilla Laniger, pampa tavşanı yani Viscacia viscacia en yaygın türleridir.

Çinçilyagiller, And dağlarının yüksek yamaçlarında, ot ve Çalı yiyerek yaşarlar. buralarda su bulunmadığından, yedikleri bitkilerin üzerindeki içi ve nemle yetinirler. dağlardaki Kayalar ya da kovuklar içinde toplu yaşarlar. gece yaşayan hayvanlar oldukları halde sabah ve akşam güneşinden çok hoşlanırlar. üreme çiftleşme yoluyla olur. gebelik süresi çiftlerin yaşadıkları yerin yüksekliğine göre değişir; 2500 metrede 115 gün, 6000 metrede 125 gün sürer. yavrular tüylü doğar ve doğduktan birkaç saat sonra koşuşturmaya başlarlar, bir hafta içinde besinleri yiyecek duruma gelirler ancak 7 ve 8 haftalık olmadan sütten kesilmezler. 1 yıldan kısa bir süre içinde cinsel olgunluğa erişirler, yılda 1-3 batın yavru verebilirler.

Bu hayvanların en Yüksek yerlerde yaşayanların kulakları ve kuyrukları daha alçakta yaşayanlarınkinden oldukça kısadır. bu farkın iklim koşullarına bağlı bir değişme olduğu anlaşılmıştır. soğuk iklim koşulları altında kulak ve kuyrukta kısalma eğilimi olduğunu deneyler doğrulanmıştır. Buna göre 4500 metrede yaşayan çilçilyalar, 1500 metrede yaşayanlardan kısa kuyruklu olurlar. Bununla birlikte ikisi aynı cinstendir.

Tavşan görünümlü, kuyrukları uzun püsküllü olan çilçilyagiller, eskiden Şili, Bolivya ve Arjantin’de sürüler halinde yaşarlardı. Kürkleri için çok avlanmış olduklarından, bugün yalnız Şili’nin kuzey kesimlerinde kalmışlardır. Güney Amerika hükümetleri,  20 yüzyılın başlarında çinçilya avcılığını denetim altına almış, daha sonra çinçilyalar için hükümet çiftlikleri kurmuşlardır. uzun, yumuşak, gri mavi Kürtleri çok makul olan çinçilyaların bir özelliği de yerde yuvarlanmalarıdır. Bu davranış öbür kemiricilerde yoktur.

201 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım