Hoşgeldiniz  

Çiçekgagalayan Kuşları, Türleri ve Özellikleri!

admin | 07 Nisan 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının ötücükuşlar takımının özötücüler üstfamilyasına giren bir familyadır. Dicaeidae, Latince adıdır. Genellikle küçük ve parlak renkli kuşlardır. Hindistan ve Avustralya’da yaygındırlar. Endonezya, Çinhindi, Malezya, Filipinler ve Çin’de görülürler. Boyları 8-10 cm’dir. Bazılarının gagaları nektarkuşunda ince ve kıvrıktır; kısa ve küt gagalı olanları da görülür. Çiçekgagalayanların dillerinin ucunda derin bir yakır vardır. Dilin iki yanı içe doğru kıvrılarak iki tüp oluşturur; bu tüpler nektar emmek için gereklidir. Bu dil yapısı nektarla beslenen başka familyalardaki kuşlarda da görülebilir.

Çiçekgagalıgiller, nektarın dışında, böceklerle de beslenirler. Bazıları da çlılarda yetişen böğürtlen gibi küçük ve yutulması kolay meyveleri yerler. Midelerinin yapısı bunları birkaç dakikada sindirebilecek özeliktedir. Böceklerin sindirilmesi için daha uzun bir süre gerekir. Çiçekgagalayangiller, çiçek tohumlarını taşıyarak bitkilerin bölgelere yayılmasını sağlarlar. Genellikle ormanlarda ve fundaklıklarda yaşarlar. Uçarken çıkardıkları kanat sesleriyle olduğu kadar ötüşleriyle de çok gürültü yaparlar. Yuvaları kubbe şeklinde olup, bitkilerden yapılan sapla bir dala tutturulur.

Yuvanın bir tarafında ince bitkilerden yapılmış yüksekçe bir giriş bölümü vardır. Bu giriş örümcek ağıyla çevrelenir. Dişi kuş yuvayı yapar ve kuluçkaya yatar. Erkek kuş da yavruların beslenmesine yardımcı olur.

Çiçekgagalayangillerin iyi bilinen türü Elmaskuşu yani Pardalotus Punctatus’tur. Elmaskuşunun başındaki ve gövdesindeki tüyler donuk kahverengi ve siyahtır; aralarında beyaz, kırmızı, sarı tüyler vardır. Bazı türlerin baş ve sırtlarındaki tüyler beyaz beneklidir. Böcek ve böğürtlenlerle beslenen bu kuşlar yuvalarını ağaç kovuklarına ve toprakta açtıkları tünellere yaparlar. Yuvanın yapılmasında hem dişi hem de erkek kuş çalışır. Yumurtaları beyazdır. Elmaskuşu, çiçekgagalayanların başka türlerine oranla toplu yaşamaya daha kolaylıkla uyar.

Yeni Gine’de yaşayan çiçekgagalıgiller, daha iridirler. Kimi türlerin sivri, kimi türlerin de meyve yemeye elverişli küt gagaları vardır. Kubbe tavanlı yuvalarını dikenlerle süslerler.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

210 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım