Hoşgeldiniz  

Charles Robert Darwin Kimdir?

admin | 23 Ağustos 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel

Charles Robert Darwin; 1809 ile 1882 yılları arasında yaşamıştır. Ünlü İngiliz doğa bilimcisi olarak bilinmektedir. Fizik bilim adamı Robert Darwin’in oğludur. Doğal ayıklanma yoluyla türlerin evrimini savunan kuramı ile tanınır. Namı diğer Darwinizm kurucusudur.

Hayvanlar ve bitki alemleriyle ilgili bilgilerin çoğunun içine giren Darwin kuramı, günümüzde yapılan araştırmalarla kanıtlanmaya devam edilen ve bu konularda farklı görüşlerin olduğu ve bazen insan alemini birbirine çatışmasını sağlayan bir kuram türüdür. Ancak Darwin kuramına kısaca baktığımızda; Hayvanlar kısa zamanda çok sayıda yavrulayıp ürerler. Buna rağmen sayıları, birbirlerine oranla sabit kalır. Demek ki hayatta kalmak için yapılagelen bir mücadele vardır. Böyle bir mücadele olmasaydı, hayvanların bu kadar çok sayıda ve çabu üremelerinin, bu sabit kalış halini çoktan aşmış olması gerekirdi. Türler arasındaki bu değişiklik hayvanların canlı kalma çabası ile çok yakından ilgidir.

Darwin; doğa bilimine başka birçok yönden de katkıda bulunmuştur. Botanik, Jeoloji, toprak bilimi ile ilgili araştırmaları, hala en iyi araştırmalar arasında yer alır. Darwin, bugünkü anlamlarına kavuşmadan çok önce organizmaların iç ilişkileri ve psikolojileri üzerinde de bir ekolog ve etholojist olarak çalışmaları yapmıştır. “Türlerin Kökleri” adlı kuramında yer alan çeşitli başlıklar özellikle “Doğanın Dengesi, Doğal Ayıklanma, Türlerin Evrimi” günümüzde daha da genişletilmiş ve yeni yeni bilim dallarının doğmasına yol açmıştır.

Darwin tarafından 1837 yılında çizilen bu şekil türlerin ortak bir kökden nasıl türediğini göstermektedir. Türlerin çıkışı ve ayrılmaları bir ağacın yapısına benzetilmektedir. Soyu tükenip yok olan türler yani ucu çıkınsıtısız dallar, yaşantılarını sürdürebilen türler yani ucu çıkıntılı dallar arasındaki farkları arttırmaktadır. Bu durum, türler arasındaki farklılalşmayı ve dalladan birine bağlı olan türlerin gruplaşarak cinsleri oluşturmalarını açıklamaktadır. A ve B arasında büyük bir kopukluk, C ve B arasında ayrıntılarda farklar, B ve D arasında ise oldukça farklı yönler vardır. Darwin’e göre hayat ağacına hayat mercanı demek daha doğru olur, çünkü dallarının dipleri ölüdür ve damarları görülmez. Yine Darwin’e göre balıkların en ilkel şekillerine kadar inilebilir fakat kuşlarınkine inilemez.

Kaynak: Hayvanlar Anskilopedisi,

178 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım