Hoşgeldiniz  

Ceylanların Türleri ve Sınıflandırılması!

admin | 23 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Ceylanların sınıflandırılmasına bakıldığında şöyledir.

Antidorcas cinsi: bu cinsin Antidorcas Marsupialis denilen tek bir türü vardır. Rengi sarımsı kahverengi olup, yüzünün ortası beyazdır. Sırtının gerisinde salgıbezi niteliğinde büyük bir kese vardır. Bütün Güney Afrika’da çok sayıda bulunmaktadır.

Litocranius cinsi: Bu cinsin Litocranius Walleri adında tek bir türü vardır. Boynunun uzunluğu nedeniyle Zürefaceylan da denilmektedir. Yüksekliği 1 metreye kadar ulaşır. Rengi koyu kahverenginden kestane rengine kadar değişir. Somali ve Etiyopya’ya, Uganda ve Kuzeydoğu Tanzanya’ya kadar bölgelerde çoğunlukla bulunur.

Procarpa cinsi: Belirli bir yüz biçimi olmayan Asya ceylanları olarak nitelendirilir. Yüz salgıbezleri ya yoktur ya da iyi gelişmemiştir. Üç türü vardır: Birinci türü Tibet ceylanı, Latince adı Procarpa Picticaudata’dır. 60 cm boyuna ulaşmaktadır. Yukarı ve arkaya kıvrılmış uzun, ince boynuzları vardır. Toprak renginde olup kuyruğu beyazdır. Tibet’te yaşar. İkinci cinsi Przewalski ceylanıdır. Latince adı Procarpa Przewalskii’dir. DAha büyüktür, içeri dönük boynuzları bulunmaktadır. But kısmını bölen sarımsı kahverengi bir yama, kuyruğa kadar uzanır. Doğu Asya’nın orta derecedeki yüksekliklerinde yaşar. Üçüncü cins ceylan Moğol ceylanıdır: Latince adı Procarpa Gutturosa’dır. 75 cm yüksekliğinde, iri görünüşlü olup, butları yamalı, boynuzları kısadır. Erkeğin boynunda kıkırdaklı ve tüylü bir şişkinlik vardır. Moğalistan’da yaşarlar.

Gazella cinsi: Belirli bir yüz ve vücut biçimine ve yüz salgı bezlerine sahiptir. Orta ve Batı Asya, Kuzey ve Doğu Afrika’da yaşar. 3 altcinsi ve 10 türü vardır. Tracheloce altcinsi: İri yapılıdır. Dişiler bazen boynuzsuzdur. Erkeklerin boynunda işlevi bilinmeyen kıkırdaklı bir şişkinlik bulunur. Bu altcinsin tek türü olan İran ceylanı yani Gazella Subgutturosa’nın boynuzları geriye doğru dönüktür. Rengi kum kahverengisi olup kışın daha da soluklaşır. Arabistan’da yaşayanları beyaza yakın renktedir. Tırnakları büyüktür. Moğolistan, Türkmenistan, İran ve Arabistan’da yaşarlar. İkinci cins: Gazella altcinsi’dir. Erkek ve dişi boynuzludur. Vücut ince olup, boyunda şişkinlik yoktur. Oldukça küçük yapılıdırlar. 6 türü vardır. Bunlar:

Ceylan; Gazella dorcas denilmektedir. Boynuzların uçları bükülmüştür. İyi gelişmiş yüz çizgisi, soluk kahverengidir. Afrika’da yaşayanlar 50 cm, Hindistan’da yaşayanlar ise 63 cm boyuna ulaşmaktadırlar. Büyük Sahra’dan başlayarak Mısır’a kadar uzanan çölde, Kuzey Somali, Arabistan, Güney İran, Pakistan ve Kuzey Hindistan’da yaşarlar.

b) Arabistan ceylanı yani Gazella Gazella’dır. Biraz daha büyüktür. Boynuzları daha az eğrilmiştir; yüz çizgisi daha belirgindir. İsrail, Ürdün, Arabistan’daki çöller ve çıplak tepelerde bulunur.

c) Loder ya da ince boynuzlu ceylan: Gazella leptoceros’ta denilmektedir. İnce görünüşlüdür. Çok uzun, düze yakın boynuzları vardır. Tırnakları geniştir. Büyük Sahra’da yaşar.

d) Kırmızı alınlı ceylan; Latince adı Gazella cuvieri’dir. Yüksekliği 68-70 cm arasında değişmektedir. Boynuzları kırmızımsı kahverngi ve yuvarlaktır. Yüz çizgileri çok kuvvetli değildir. Kuzey Afrika’da, Büyük Sahra’nın güneyinde, Senegal’den Etiyopya ve Kenya’ya kadar olan bölgelerde yaşar.

e) Speke ceylanı: Gazella Spekei, Latince adıdır. Boynuz “S” biçimindedir; burnunun üzerindeki derisi buruşuktur. Somali çölünde yaşar.

f) Kırmızı ceylan yani Gazella Rutina’dır. Cezayir’de yaşar. Kırmızı renkli olup göğsü siyah çizgilidir. Boynuzları düzdür.

3) Nanger Altcinsi: 83-93 cm boyunda büyük ceylanlardır. Sarımsı kahverengi renklere sahiptir. But kısmında yama görünüşünde beyazlık bulunmaktadır. 3 türü vardır.

a) Grant ceylanı yani Gazella Granti: üç türün en küçüğüdür. Çok uzun olan boynuklarının uçları öne dönükter. Rengi sarımsı kahverengi, butu beyazdır. Güney Somali ve Kuzey Tanzanya’da bulunur.

b) Soemmerring Ceylanı yani Gazella Soemmerringi’dir. Daha iridir. Boynuzları kısa ve içe büküktür. Butu beyazdır. Nil ırmağı ile Kızıldeniz arasındaki bölgede yaşar.

c) Kırmızı Boyunlu Ceylan yani Gazella Dama’dır. Üç türün en irisidir. Kısa ve kalın olan boynuzları “S” biçimindedir. Rengi kırmızıdır. Güney Fas’tan Senegal’e kadar uzanan bölgede yaşarlar.

199 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım